بین الملل

اوکراین: به اقدامات تحریک‌آمیز جواب نظامی نمی‌دهیم

اوکراین: به اقدامات تحریک‌آمیز جواب نظامی نمی‌دهیم

به گزارش سرویس بین‌الملل یولن، در حالی که تنش‌ها و درگیری‌ها در منطقه دونباس بین ارتش اوکراین و جمهوری‌های خودخوانده «دونتسک» و «لوهانسک» روز شنبه (امروز) وارد سومین روز خود شده است، رئیس‌جمهور این کشور از عزم کی‌یف برای توسل به دیپلماسی سخن گفت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، «ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین روز شنبه اعلام کرد که اوکراین به اقدامات تحریک آمیزی که در منطقه شرقی دونباس انجام می‌شود، پاسخ نخواهد داد.

زلنسکی که برای شرکت در نشست «کنفرانس امنیتی مونیخ» به آلمان سفر کرده است، پُستی در صفحه اینستاگرام خود با موضوع تنش‌های خبرساز روزهای اخیر در منطقه شرقی دونباس منتشر کرد.

رئیس‌جمهور اوکراین در این پُست نوشت: «ما بهه اقدامات تحریک آمیز پاسخ نمی دهیم و مشتاق برقراری صلح تنها از طریق دیپلماسی هستیم».

به گزارش ادعایی رویترز، این اظهارنظر ولودیمیر زلنسکی در حالی مطرح شده که اوکراین با احتمال حمله نظامی روسیه مواجه است چرا که روسیه بیش از ۱۰۰ هزار نیروی نظامی در نزدیکی مرزهای اوکراین مستقر کرده است البته روسیه هرگونه تدارک برای حمله به اوکراین را انکار می‌کند.

تاکید زلنسکی بر پیگیری صلح در منطقه دونباس اوکراین از طریق دیپلماسی در شرایطی صورت گرفته که ارتش این کشور امروز از کشته شدن یک نظامی در دونباس خبر داد. طی سه روز اخیر درگیری‌های ارتش اوکراین با جمهوری‌های خودخوانده دونستک و لوهانسک خبرساز شده است.

منطقه دونباس که شامل استان‌های لوهانسک و دونتسک در شرق اوکراین است، از سال ۲۰۱۴ و سرنگونی دولت وقت این کشور دچار تنش بوده است. سال ۲۰۱۴ به دنبال اعتراضات شدید مورد حمایت آمریکا و متحدان اروپایی، «ویکتور یانوکوویچ» رئیس‌جمهور وقت اوکراین که روابط خوبی با روسیه داشت، مجبور به فرار از کشور شد و به دنبال این تحولات، یک دولت حامی غرب در کی‌یف قدرت گرفت.

به دنبال این تحولات، در دونتسک و لوهانسک که جمعیت قابل توجی از آنها را روس‌تبارها تشکیل می‌دهند، اعلام خودمختاری کردند. مقام‌های دولت غربگرای اوکراین، بارها علیه روسیه درباره حضور نظامی و تجهیز تسلیحاتی لوهانسک و دونتسک ادعاهایی مطرح کرده‌اند اما مسکو این ادعاها را رد کرده است.

انتهای پیام/


دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا