بین الملل

ایران آژانس را از قصد خود برای نصب دو آبشار از سانتریفیوژهای جدید مطلع کرد

ایران آژانس را از قصد خود برای نصب دو آبشار از سانتریفیوژهای جدید مطلع کرد

به گزارش گروه بین‌الملل یولن، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید ایران این نهاد بین‌المللی را از قصد خود برای نصب دو آبشار جدید از سانتریفیوژهای پیشرفته IR-6 در کارخانه غنی‌سازی اورانیوم در نطنز مطلع کرده است.

خبرگزاری رویترز مدعی شده آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی به اعضای این نهاد بین‌المللی در روز چهارشنبه گفته که ایران قصد دارد دو آبشار از سانتریفیوژهای جدید در سایت نطنز نصب کند.

در این گزارش آمده است: «آژانس اتمی روز ۶ ژوئیه ۲۰۲۲ تأیید کرد که ایران نصب سانتریفیوژهای پیشرفته IR-6 را در آبشاری که قبلاً آن را به آژانس اعلام کرده آغاز کرده است.»

رویترز نوشته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اضافه کرده ایران نصب دو آبشار جدید را هنوز آغاز نکرده است.

کشورهای غربی به رهبری آمریکا و رژیم صهیونیستی در سال‌های گذشته ایران را به پیگیری اهداف نظامی در برنامه هسته ای این کشور متهم کرده‌اند. ایران قویاً این ادعاها را رد کرده است.

ایران تأکید می‌کند به عنوان یکی از امضاکنندگان پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی (ان‌پی‌تی) و عضوی از آژانس بین المللی انرژی اتمی، حق دستیابی به فناوری هسته‌ای را برای مقاصد صلح آمیز دارد.

علاوه بر این، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون بارها از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید کرده‌اند اما هرگز مدرکی که نشان دهد برنامه صلح آمیز انرژی هسته‌ای این کشور به سمت مقاصد نظامی انحراف داشته باشد، پیدا نکرده‌اند.

ایران علاوه بر این در سال ۲۰۱۵ به توافقی با کشورهای موسوم به گروه ۱+۵ برای حل و فصل تنش‌ها بر سر برنامه هسته‌ای خود دست پیدا کرد. علی‌رغم اذعان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به پایبندی ایران به تمامی تعهداتش، دولت آمریکا در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ به صورت یکجانبه از این توافق خارج شد.

دولت جدید آمریکا به ریاست «جو بایدن» مدعی است قصد دارد از طریق مذاکرات جاری در شهر وین آمریکا را به توافق هسته‌ای برجام بازگرداند اما تا کنون از اجرای تعهداتش در این راستا خودداری کرده است.

انتهای پیام/


دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا