بین الملل

برلین: آماده گفت‌و‌گوی جدی با روسیه هستیم

برلین: آماده گفت‌و‌گوی جدی با روسیه هستیم

به گزارش گروه بین‌الملل یولن، وزیر خارجه آلمان در آستانه سفر به روسیه اعلام کرد که برلین خواهان روابطی باثبات با مسکو است.

«آنالنا بائربوک» وزیر خارجه آلمان که روز دوشنبه (دیروز) به کی‌یف سفر و با همتای اوکراینی و همچنین رئیس‌جمهور اوکراین دیدار داشت، امروز (سه شنبه) به روسیه سفر می‌کند.

این مقام ارشد آلمانی در صفحه توییتر خود نوشت: «امروز در مسکو، می‌خواهم موضع خود را مشخص کنم: ما خواهان روابط باثبات هستیم و آماده گفتگوی جدی درباره گام‌هایی در جهت امنیت بیشتر برای همه در اروپا هستیم. معیار ما همچنان اصول اساسی نظم، صلح و امنیت ما است».

توییت وزیر خارجه آلمان در شرایطی منتشر شده که اظهارات روز گذشته او در کی‌یف و هشدار او به روسیه درباره «حمله به اوکراین» واکنش وزارت خارجه روسیه را به دنبال داشت.

آنالنا بائربوک در هشدار خود به مسکو گفته بود که تشدید تقابل با اوکراین، تبعات جدی سیاسی و اقتصادی و بهای سنگینی برای روسیه خواهد داشت (جزئیات بیشتر).

طی هفته‌های اخیر ابتدا مقام‌های دولت غربگرای اوکراین و سپس، آمریکا و متحدان اروپایی این کشور بارها به روسیه درباره تدارک به منظور حمله به اوکراین اتهام زدند اما مسئولان مسکو بارها این اتهام را رد کردند.

مقام‌های روسیه به رغم رد ادعای تدارک برای حمله به اوکراین، بارها به آمریکا و متحدانش درباره تبعات الحاق اوکراین به ناتو هشدار داده و این موضوع را خط قرمز خوانده‌اند.

از سوی دیگر، روسیه به آمریکا پیشنهاداتی برای ارائه ضمانت‌های امنیتی ارائه داد و مقام‌های ارشد مسکو و واشنگتن در شهر ژنو سوئیس، درباره این پیشنهاد و تنش‌ها بر سر اوکراین مذاکره کردند.

به گفته مقام‌های ارشد مسکو، این کشور خواستار تضمین عدم عضویت اوکراین در ناتو و عدم گسترش ناتو به سمت شرق و مرزهای روسیه است.

انتهای پیام/

 

 


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا