بین الملل

بسته تحریمی جدید اتحادیه اروپا برای تحریم کامل نفت و مشتقات نفتی روسیه

بسته تحریمی جدید اتحادیه اروپا برای تحریم کامل نفت و مشتقات نفتی روسیه

به گزارش سرویس بین الملل یولن، در حالیکه پارلمان اروپا بررسی تحریمهای جدید نفتی علیه روسیه را آغاز کرده است رئیس کمیسیون اروپا از پیشنهاد تحریم کامل مرحله به مرحله نفت و مشتقات نفتی روسیه در همه انواع آن خبر داد.

به گفته «اورسولا فن در لین»، در بسته تحریمی جدید که ششمین بسته تحریمی اتحادیه اروپا علیه روسیه محسوب می‌شود نفت خام روسیه ظرف شش ماه و سایر مشتقات نفتی این کشور تا پایان سال ۲۰۲۲ به طور کامل تحت تحریم قرار خواهد گرفت. 

براساس گزارش آسوشیتدپرس، فن در لاین در سخنرانی خود در پارلمان اروپا در استراسبورگ از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواست تا واردات نفت خام را ظرف شش ماه و محصولات پالایش شده را تا پایان سال متوقف کنند.

همچنین «اسبر بانک»، بزرگترین بانک روسیه و دو بانک اصلی دیگر روسیه از سیستم تعاملات بانکی بین‌المللی موسوم به «سوئیفت» قطع خواهد شد. 

وی افزود: ما مطمئن خواهیم شد که نفت روسیه به صورت منظم، به روشی که به ما و شرکای ما اجازه می‌دهد روشهای جایگزین را تضمین کنیم و تاثیر آن بر بازارهای بین‌المللی انرژی را به حداقل برسانیم، تحت تحریم قرار خواهد گرفت. 

این بسته تحریمی برای اجرایی شدن باید به اتفاق آراء مورد تصویب قرار بگیرد و احتمالا محل بحث و جدل شدید بین اعضای اتحادیه اروپا خواهد بود. برخی از کشورهای عضو این سازمان به دلیل وابستگی شدید به واردات انرژی از روسیه با اعمال تحریمهای جمعی مخالف هستند. 

فن در لین با اشاره به این موضوع اذعان کرد که اتخاذ چنین تصمیمی به دلیل اینکه برخی از اعضا محصور در خشکی هستند و به نفت روسیه وابسته هستند آسان نخواهد بود. 

این بسته پیشنهادی پس از آن مطرح شده که آلمان که از مخالفان سرسخت تحریم جمعی واردات انرژی از روسیه است، اخیرا با تحریم فوری نفت روسیه موافقت کرده است. دو وزیر ارشد در دولت آلمان روز دوشنبه ۱۲ اردیبهشت اعلام کردند که این کشور حاضر است از تحریم فوری نفت روسیه توسط اتحادیه اروپا حمایت کند.

براساس گزارشها، طبق بسته جدید، برای برخی از کشورهای اروپایی مثل مجارستان و اسلواکی معافیتهای تحریمی درنظر گرفته شده و این کشورها می‌توانند تا پایان سال ۲۰۲۳ همچنان به خرید نفت از روسیه ادامه بدهند. 

با این حال برخی منتقدان مهلت شش ماهه اجرایی شدن این بسته تحریمی را تحریم خیلی فوری نفت روسیه نمی‌دانند و از آن انتقاد کرده‌اند.

انتهای پیام/م


دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا