بین الملل

تاکید نماینده روسیه بر مخالفت با قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام

تاکید نماینده روسیه بر مخالفت با قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام

به گزارش گروه بین‌الملل یولن، در حالی که از نیمروز دوشنبه اجلاس شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین آغاز شد، گزارش‌ها درباره احتمال صدور قطعنامه‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران در کانون توجه روسیه قرار گرفته است.

«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، بامداد سه‌شنبه تاکید کرد که مسکو هرگز با قطعنامه ضد ایرانی در نشست شورای حکام آژانس اتمی، همراهی نمی‌کند.

اولیانوف در صفحه توئیتر خود نوشت: «بیش از پیش مشخص است که قصد شرکت‌کنندگان غربی در مذاکرات وین برای تصویب قطعنامه‌ای علیه ایران در اجلاس فعلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، برای برجام بسیار مخرب است».

وی با اشاره به تصمیم احتمالی انگلیس، فرانسه، آلمان و آمریکا برای صدور قطعنامه‌ای علیه ایران در نشست شورای حکام، تاکید کرد: «روسیه به هیچ‌وجه خود را با چنین قطعنامه‌ای همراه نخواهد کرد».

«رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی طی سخنرانی افتتاحیه در نشست شورای حکام، مدعی شد که ایران به آژانس درباره «سه مکان اعلام نشده» خود توضیح نداده است.

اولیانوف پیشتر خبر داده بود  مسئله ایران توسط شورای حکام آژانس اتمی به احتمال بسیار زیاد در روز چهارشنبه بررسی می‌شود. (جزئیات بیشتر)

مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین از چند ماه پیش دچار وقفه شد. دولت آمریکا از زمان آغاز این مذاکرات به جای پیشنهاد دادن ابتکارهای عملی برای پیشرفت گفت‌وگوها بارها تلاش کرده طرف‌های مختلف را به کند کردن روند مذاکرات و ایجاد مانع بر سر راه آن متهم کند.

یکی از دلایل عدم انجام اقدامات لازم از سوی طرف‌های آمریکایی در مذاکرات وین مخالفت‌های نماینده‌های کنگره با سیاست‌های دولت بایدن در خصوص برجام بوده است. از جمله انتقادات این گروه از قانونگذاران آمریکایی این است که برجام به همه حوزه‌های اختلاف آمریکا با ایران از جمله فعالیت‌های منطقه‌ای و برنامه موشکی ایران نمی‌پردازد.

انتهای پیام/خ


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا