بین الملل

ترامپ حمله به کنگره را «بزرگترین جنبش» در تاریخ آمریکا توصیف کرد

ترامپ حمله به کنگره را «بزرگترین جنبش» در تاریخ آمریکا توصیف کرد

به گزارش گروه بین‌الملل یولن، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور سابق آمریکا در واکنش به برگزاری جلسه استماع کمیته تحقیقات درباره حوادث ۶ ژانویه ۲۰۲۱، حمله طرفدارانش به ساختمان کنگره در آن روز را «بزرگترین جنبش» تاریخ آمریکا توصیف کرد.

ترامپ همچنین در بیانیه‌اش، به کمیته کنگره که در حال تحقیق در خصوص حمله به ساختمان کنگره است لقب «کمیته غیرمنتخب تبهکاران سیاسی» داد.

رئیس‌جمهور سابق آمریکا گفت: «کمیته غیرمنتخب، یک دقیقه هم وقت صرف نکرده تا دلایل عزیمت شمار زیادی از مردم به واشنگتن دی‌سی‌ را -که تعداد آنها بسیار بیشتر از آن چیزی است که رسانه‌های جعلی علاقه‌ای به بیان آن داشته باشند- بررسی کند.»

او در ادامه گفت: «۶ ژانویه، فقط اعتراض نبود بلکه عظیم‌ترین جنبش در تاریخ کشورمان بود برای اینکه “آمریکا را دوباره باعظمت کنیم”. موضوع آن انتخاباتی بود که در آن تقلب شد و به سرقت رفت و درباره کشوری که قرار بود به جهنم برود… و حالا کشورمان را ببینید.»

ترامپ در بخش دیگری از بیانیه‌ای گفته که برگزاری جلسه استماع از سوی کمیته تحقیق درباره ۶ ژانویه، یک بهانه ساختگی برای پرت کردن حواس مردم از مسئله تورم در آمریکا است.

او نوشت: «کمیته غیرمنتخب حالا متوجه شده که من به عنوان رئیس‌جمهور پیشنهاد استقرار ۲۰ هزار نیروی گارد ملی در واشنگتن دی‌سی را دادم، چون می‌دانستم که جمعیت عظیمی قرار است بیایند. نانسی پلوسی دیوانه آن پیشنهاد را رد کرد. شهردار دی.سی هم همین‌ کار را کرد. اگر آنها آن پیشنهاد را می‌پذیرفتند ۶ ژانویه‌ای در کار نبود. غیرمنتخب‌ها، پلوسی را رها کرده‌اند بی آنکه از اون سوالی بپرسند. این جلسه استماع یک فریب سیاسی دیگر برای به حاشیه بردن تورم است.»

روز ۶ ژانویه سال ۲۰۲۱ گروهی از هواداران ترامپ به ساختمان کنگره آمریکا حمله کردند. ترامپ قبل از حمله هودارانش در یک سخنرانی در بیرون کاخ سفید از طرفدارانش خواسته بود اعتراضشان را به جلسه تأیید پیروزی انتخاباتی «جو بایدن» نشان دهند.

ترامپ رئیس‌جمهور وقت آمریکا که بارها اعلام کرده بود در انتخابات به نفع بایدن تقلب گسترده انجام شده است، تصریح کرد که او پیروز انتخابات شده و روز ششم ژانویه از حامیانش خواست نگذارند «انتخابات را بدزدند».

وی در جمع حامیان خودش در واشنگتن دی سی سخنرانی بسیار تندی ایراد کرد و بارها دموکرات‌ها را به تقلب بزرگ متهم کرد. ساعتی بعد از این سخنرانی تند، حامیان ترامپ به سمت کنگره آمریکا رفتند و به نهاد قانونگذار ایالات متحده حمله کردند.

در نتیجه حمله به کنگره آمریکا که باعث تعطیلی چند ساعته جلسه تایید آرای انتخابات ریاست جمهوری این کشور شد، حداقل پنج نفر کشته و ده‌ها نفر زخمی شدند.

انتهای پیام/


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا