بین الملل

تلاش دولت آمریکا برای دخالت در امور ارمنستان و جمهوری آذربایجان

تلاش دولت آمریکا برای دخالت در امور ارمنستان و جمهوری آذربایجان

به گزارش  گروه بین‌الملل یولن، یک مقام ارشد دولت آمریکا در راستای تلاش برای مداخله هرچه بیشتر  ایالات متحده در امور کشورهای منطقه قفقاز، مدعی تلاش‌های واشنگتن برای رسیدن صلح بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان شد.

به گزارش خبرگزاری «ترند نیوز» «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی آمریکا روز سه شنبه مدعی شد که  ایالات متحده آماده تعامل نزدیک و حمایت از پیشرفت صلح بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان از روش‌های مختلف است.

این بیانیه در دیدار بین سالیوان با «حکمت حاجی اف» معاون رئیس جمهور جمهوری آذربایجان و رئیس بخش سیاست خارجی این کشوری بیان شد.

سالیوان در این دیدار مدعی تعهد ایالات متحده در برقراری صلح، امنیت و رفاه در منطقه قفقاز جنوبی شد و از تلاش‌های مهم دیپلماتیک بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان برای رسیدن به صلح پایدار قدردانی کرد.

سالیوان همچنین از مذاکراتی که به میزبانی «شارل میشل» رئیس شورای اروپا برگزار شد، ابراز حمایت وآمادگی ایالات متحده را برای تعامل نزدیک و حمایت از پیشرفت از طریق ابزارهای مختلف اعلام کرد.

این در حالی است که «آرارات میرزویان» وزیر امور خارجه ارمنستان به تازگی  با همتای روس خود «سرگئی لاوروف» تلفنی گفت‌وگو و برقراری صلح در منطقه و «افزایش همکاری با روسیه»  تاکید کرد.

 وزرای خارجه  این دو کشور درباره ایجاد کمیسیون تعیین مرز و امنیت مرزی بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان گفت‌وگو کردند. میرزویان در تماس با لاوروف بر موضع ارمنستان در خصوص برقراری صلح و ثبات منطقه‌ای و روند عادی سازی بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان تاکید کرد.

 در فعل و انفعالی مرتبط با باکو و ایروان، منابع رسانه‌ای از برگزاری دوره آموزشی ناتو برای نیروهای مسلح  جمهوری آذربایجان  در شهر  «باکو» خبر دادند.

به نوشته خبرگزاری «نیوز آرمنیا»، در چارچوب همکاری وزارت دفاع جمهوری آذربایجان و ناتو، یک گروه آموزشی فرماندهی ناتو در «دانشگاه دفاع ملی» جمهوری آذربایجان مبادرت به آموزش نظامیان این کشور کردند. در این دوره، اطلاعات کلی در مورد ناتو، ساختار ستادی و جلسات توجیهی در زمینه‌های مختلف مرتبط با روند برنامه ریزی عملیات جنگی به برخی نظامیان ارتش جمهوری آذربایجان ارائه می‌شود. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا