بین الملل

تلاش دولت ایران برای حل مشکل گردوغبار به روایت وزارت خارجه عراق

تلاش دولت ایران برای حل مشکل گردوغبار به روایت وزارت خارجه عراق

به گزارش گروه بین‌الملل یولن، «احمد الصحاف» سخنگوی وزارت امور خارجه عراق در گفت‌و‌گو با شبکه «روداوو» اظهار داشت که بغداد در حال هماهنگی برای برگزاری یک کنفرانس منطقه‌ای با حضور کشورهای منطقه درباره تغییرات آب‌وهوایی است.

بنابر گزارش بامداد امروز (پنجشنبه) روداوو، سخنگوی وزارت امور خارجه عراق با اشاره به خطر تغییرات آب‌و‌هوایی و لزوم همکاری کشورهای منطقه برای حل این مشکل، گفت که «علی سلاجقه» معاون رئیس‌جمهور ایران، هفته گذشته، به طور مفصل با طرف عراقی درباره پیامدهای تغییرات آب‌وهوا و امکان ایجاد یک نگرش مشترک بحث و تبادل نظر کرده است.

احمد الصحاف با اشاره به اینکه اولویت در حال حاضر توسعه این گفت‌و‌گوها و دعوت دیگر کشورها برای مشارکت در این امر است، خبر داد که بغداد و طرف ایرانی کانون گردوغبار در سطح عراق، منطقه و منشأ آن را مورد بررسی قرار داده‌اند و توانسته‌اند نقشه‌های دیجیتالی برای مشخص کردن کانون غبار تهیه کنند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه دولت عراق به‌شدت به مسئله آب و هوا اهتمام می‌ورزد، خبر داد که وزارت امور خارجه این کشور در حال رایزنی برای برگزاری یک کنفرانس منطقه‌ای با حضور کشورهای منطقه به منظور ایجاد راهکار در زمینه آب و هواست.

احمد الصحاف همچنین به مشکل کمبود آب در عراق پرداخت و بیان کرد که این مسئله «یک چالش راهبردی برای عراق است که زیان‌های احتمالی آن بخش‌های متعددی را در بر خواهد گرفت؛ بنابراین ما در تلاش هستیم با کشورهای منشأ از جمله ایران به راهکاری برای این مشکل دست پیدا کنیم. ما با ایران در ۴۲ رودخانه فرعی شریک هستیم.»

منطقه غرب‌ آسیا همواره درگیر گرد و غبار و طوفان‌های شن بوده است؛ اما وزش طوفان در سال‌های اخیر روندی تصاعدی داشته و شدیدتر شده‌ است.

ذخایر آب در عراق سال‌هاست که رو به کاهش است و عراق به عنوان یکی از پنج کشور آسیب‌پذیر جهان در برابر تغییرات اقلیمی و بیابان‌زایی طبقه‌بندی می‌شود. در ماه آوریل، یک مقام وزارت محیط زیست این کشور هشدار داده بود که عراق ممکن است طی دو دهه آینده با ۲۷۲ روز گرد و غبار در سال روبرو شود.

انتهای پیام/ص


دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا