سمنان

ثبت ۶ کاروانسرای استان سمنان در فهرست جهانی یونسکو

ثبت ۶ کاروانسرای استان سمنان در فهرست جهانی یونسکو

به گزارش خبرگزاری یولن استان سمنان، امیر کرم‌زاده روز یکشنبه ۲۶ شهریورماه ۱۴۰۲ گفت: در چهل و پنجمین نشست کمیته میراث جهانی یونسکو که در ریاض عربستان برگزار شد، پرونده کاروانسراهای ایران به‌عنوان بیست و هفتمین اثر تاریخی و طبیعی ایران در فهرست جهانی یونسکو. تأیید و به ثبت رسید.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان افزود: در این پرونده از ۵۴ کاروانسرای ایران، ۶ کاروانسرا متعلق به استان سمنان است.

کرم زاده گفت: کاروانسراهای قصر بهرام گرمسار، سنگی و آجری آهوان سمنان، میامی، عباس‌آباد میامی و بزرگ‌ترین کاروانسرای ایران، میاندشت میامی در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌اند.

او افزود: از ۶ کاروانسرای استان سمنان، ۳ کاروانسرا در شهرستان میامی، ۲ کاروانسرا در شهرستان سمنان و یک کاروانسرا در شهرستان گرمسار واقع‌شده‌اند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان گفت: ثبت جهانی میراث فرهنگی و تاریخی نقشی مهم در انعکاس هویت، اصالت و ریشه یک کشور دارد و علاوه بر آن گردشگران خارجی برای انتخاب مقصد گردشگری به آثار معرفی‌شده از سوی یونسکو به‌عنوان یک مرجع معتبر مراجعه می‌کنند و ورود نام یک استان و کشور در فهرست ثبت جهانی، فرصت و شانس جذب گردشگر خارجی را افزایش می دهد.

امیر کرم زاده افزود: با عنایت به اینکه جنگل ابر به‌عنوان بخشی از جنگل‌های هیرکانی در سال ۱۳۹۸ در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسیده است، با ثبت این ۶ کاروانسرا تعداد آثار ثبت‌شده استان در یونسکو به هفت اثر افزایش می‌یابد.

۵۴ کاروانسرای ثبت‌شده در فهرست جهانی یونسکو متعلق به استان‌های سمنان، اصفهان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، قم، تهران، یزد، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، فارس، همدان، کهگیلویه و بویراحمد، کرمانشاه، کرمان، اردبیل، گیلان، مرکزی، البرز، هرمزگان، بوشهر، خوزستان، لرستان، قزوین است.

۴۶

مجله خبری یولن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا