بین الملل

جزئیات جلسه چهارم احزاب مخالف اردوغان؛ توافق بر سر اصول دهگانه

جزئیات جلسه چهارم احزاب مخالف اردوغان؛ توافق بر سر اصول دهگانه

به گزارش گروه بین‌الملل یولن، رهبران شش حزب سیاسی مخالف در ترکیه، دیروز (یکشنبه، ۲۹ می)  طی یک نشست در خصوص ائتلاف با یکدیگر در انتخابات ریاست‌جمهوری آتی و توافق بر سر اصول شکل‌گیری نظام سیاسی آینده در کشور رایزنی کردند. این چهارمین نشست رهبران سیاسی مخالف حزب حاکم ترکیه در طول سال جاری است.

به نوشته «العربی الجدید» در این نشست که این‌بار به میزبانی حزب آینده (Gelecek Partisi) برگزار شد، شخصیت‌هایی چون، «کمال قلیچدار اوغلو» رئیس حزب جمهوری خواه خلق (CHP)، «میرال اکشنر» رئیس حزب خوب (İP)، «تمل کارا مولا اوغلو» رئیس حزب سعادت، «علی باباجان» رئیس حزب دموکراسی و پیشرفت( DEVA)، «احمد داوود اوغلو» رئیس حزب آینده، «گلتکین اویصال» رئیس حزب دموکرات ترکیه (DP) حضور داشتند.

 

جزئیات جلسه چهارم احزاب مخالف اردوغان؛ توافق بر سر اصول دهگانه

 

نشست مذکور، شامگاه یکشنبه برگزار شد و پس از تناول شام، سران این احزاب در پشت درهای بسته و به دور از دوربین‌های رسانه‌ها و خبرنگاران به گفت‌وگو پرداختند.

به اعلام شبکه «خلق» وابسته به حزب جمهوری‌خواه خلق، در این نشست در خصوص چهار مسئله گفت‌وگو شد.

۱- تامین امنیت انتخابات و استماع گزارش‌های کمیته‌های مصوب و پیشنهادات آن‌ها از جمله بررسی فهرست رای‌دهندگان، نظارت شبانه بر شعب اخذ رای و تدابیر مربوط به آن.

۲- اصول اولیه برای انتقال به نظام پارلمانی، از جمله جزئیات سرفصل‌های کلی که در نشست قبلی در همین راستا بر روی آن توافق شده بود.

۳- بنا به درخواست احمد داوود اوغلو، رهبر حزب آینده، در این نشست در مورد جدول زمانی انتخاب نامزد ریاست جمهوری برای به چالش کشیدن و رقابت با رجب طیب اردوغان، در صورتی که در این دیدار اجماع حاصل نشود، صحبت شد، اما در بیانیه نهایی به این موضوع اشاره نکرد.

۴- ائتلاف های احتمالی که شش حزب می‌توانند در مناطق مختلف در رابطه با انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی آینده ایجاد کنند.

بر اساس این گزارش، این نشست هفت ساعت طول کشید، صبح امروز (دوشنبه) بیانیه‌ای در خصوص اصول اصلی و اهداف گفت‌وگوهای صورت گرفته در آن، منتشر و اعلام شد که طی این نشست همکاری بین طرفین بررسی شد و حاضران بر سر ده اصل به اجماع رسیدند.

اجماع  سر اصل تفکیک قوا بر اساس نظام پارلمانی تقویت شده به منظور برقراری مجدد حاکمیت قانون، عادی‌سازی سیاست و بازگشت اقتصاد به شکوفایی و رفاه، اتفاق نظر بر سرنظم عمومی مبتنی بر آزادی فردی شامل احترام به آزادی‌ها، عقاید و تفاوت‌ها و عدم مصادره آن‌ها و نیز اصل پایان دادن به تبعیض و تمرکز بر دموکراسی مبتنی بر آزادی، مشارکت و حاکمیت اکثریت از جمله موارد ذکر شده در بیانیه پایانی نشست سران شش حزب مخالف حزب حاکم ترکیه بود.

در این بیانیه همچنین به موضوع توافق بر سر آزادی بیان و آزادی مطبوعات، اصول آزادی دینی، وجدان و عقیده، صلح اجتماعی، پاسخگویی در برابر قوه قضائیه عادل و بی طرف، توزیع عادلانه درآمد، اقتصاد مبتنی بر تولید و اشتغال، اصلاح اخلاق سیاسی و سیاست خارجی مقتدر و تأثیرگذار اشاره شد.

نشست چهارم این احزاب، تنها یک ماه پس از نشست سوم در آنکارا و سه ماه پس از اعلام رویکرد مشترک آن‌ها در خصوص اصول نظام پارلمانی تقویت شده و پس از تصویب قانون جدید انتخابات در پارلمان برگزار می‌شود.

معارضان ترکیه در حال متحد کردن صفوف خود، برای رسیدن به یک رویکرد کامل برای کسب آراء مردمی هستند. پس از آن‌که بارها از سال ۲۰۰۲ تاکنون، طی دوره‌های انتخاباتی مختلف از حزب حاکم عدالت و توسعه شکست خورده‌اند و اکنون به دنبال حضور سازماندهی‌شده و متحد در انتخابات آتی برای کنار زدن رقیب همیشگی خود هستند.

تحلیلگران بر این باورند که «از زمان برقراری نظام ریاست‌جمهوری پس از همه‌پرسی که در ۱۶ آوریل ۲۰۱۷ برگزار شد، سیستم ریاست جمهوری به کانون قطبی شدن شدید محافل سیاسی ترکیه تبدیل شده است، زیرا ائتلاف حاکم آن را به عنوان سیستم ایده آل برای ترکیه می‌بیند، در حالی که احزاب مخالف آن را حاکمیت و اقتدار فردی می‌دانند و می‌گویند که این نظام به عنوان یک نظام سیاسی مناسب نیست» (جزئیات بیشتر).

انتهای پیام/ص 


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا