بین الملل

حمله لفظی نخست‌وزیر لهستان به نروژ بر سر تحولات اوکراین

حمله لفظی نخست‌وزیر لهستان به نروژ بر سر تحولات اوکراین

به گزارش گروه بین‌الملل یولن، «ماتئوش موراویتسکی» نخست‌وزیر لهستان دولت نروژ را بابت درآمد فروش نفت و گاز و مواضع هلسینکی درباره جنگ اوکراین و مورد حمله لفظی قرار داد.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، موراویتسکی مدعی شد دولت نروژ با استفاده از افزایش بهای انرژی در پی وقوع جنگ در اوکراین، در حال سرمایه‌اندوزی است و باید این منافع را با دیگر کشورها شریک شود.

او با انتقاد از درآمد «صدها میلیارد یورویی» نروژ از صادرات نفت و گاز، آن را «غیر منصفانه» و «غلط» توصیف کرد.

«ایویند واد پترسون» وزیر امور خارجه نروژ در پاسخ به اظهارات نخست‌وزیر لهستان گفت، با وجود افزایش درآمدهای ناشی از صادرات نفت گاز، به‌دلیل زیانی که به بازار بورس نروژ وارد شده، این کشور نیز مانند دیگر کشورهای اروپایی با مشکلات مالی مواجه است.

«جورن هولم هانسن» محقق ارشد موسسه نروژی «تحقیقات شهری و منطقه‌ای» درباره اظهارات موراویتسکی گفت، او به‌دنبال منحرف کردن اذهان از مشکلات لهستان است.

این کارشناس نروژی درباره موراویتسکی گفت: «آقای نخست‌وزیر یک سیاست‌مدار حرفه‌ای است. او فردی نیست که چنین اظهاراتی را بدون اینکه پیش از آن فکر کرده باشد بیان کند. حرف‌های او مخاطب داخلی دارد».

هانسن افزود، نخست‌وزیر لهستان قصد دارد به مردمش بگوید که مشکلات این کشور سرچشمه خارجی داشته و حل آن‌ها نیز به خارج از کشور مربوط است و احتمالاً موراویتسکی قصد دارد بحث پذیرش پناهجویان اوکراینی توسط نروژ را مطرح کند.

با این حال حزب سبز نروژ با جانب‌داری از اظهارات نخست‌وزیر لهستان اعلام کرد: «معتقدیم که اشتباه است این درآمدها به صندوق نفت واریز شوند. معتقدیم به جای آن باید آن را به صندوق همبستگی برای بازسازی اوکراین واریز کنیم».

از زمان شروع درگیری‌های اوکراین، دولت نروژ کمک‌های مالی و نظامی متعددی برای کی‌یف ارسال کرده و بنادر و مرزهای خود را به روی روسیه بسته است.

انتهای پیام/


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا