سلامت

خراسان جنوبی به ۲۶۰ پزشک متخصص نیاز دارد

خراسان جنوبی به ۲۶۰ پزشک متخصص نیاز دارد

به گزارش روز سه‌شنبه یولن از روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی “جواد قناعت” در دیدار “بهرام عین‌اللهی” که با هدف بررسی آخرین وضعیت بهداشت و درمان استان در محل این وزارتخانه انجام شد، کمبود شدید پزشک را از مهمترین دغدغه‌های حوزه درمان در خراسان جنوبی عنوان کرد.

وی بر ضرورت توجه وزارت بهداشت به موضوع “کمبود پزشک متخصص” در استان خراسان جنوبی تاکید کرد و افزود: با توجه به اینکه شاهد توسعه فضاهای بیمارستانی و راه‌اندازی بیمارستان‌های جدید در سطح استان هستیم، موضوع کمبود پزشک متخصص به‌ویژه در برخی تخصص‌ها از جمله بیهوشی و زنان و زایمان، محرز است.

نماینده عالی دولت در خراسان جنوبی با اشاره به اینکه سال گذشته ۷۵ پزشک متخصص سهمیه استان بود، تصریح کرد: این تعداد پزشک در مناطق مختلف استان مستقر شدند و به خدمات‌رسانی مشغول شده‌اند اما نیاز استان را کفایت نمی‌کند.

وی با بیان این نکته که محروم بودن از پزشک متخصص، نشان‌دهنده محرومیت استان است گفت: انتظار ما این است که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به این موضوع نگاه ویژه‌ داشته باشد و در این زمینه مساعدت کند.

قناعت افزود: علاوه بر پزشک متخصص، خراسان جنوبی در زمینه پزشک عمومی هم با کمبود مواجه است که جبران این کاستی هم مساعدت ویژه وزارت بهداشت را می‌طلبد.

وی در ادامه با اشاره به پروژه‌های در دست اقدام استان بیان کرد: تسریع در روند اجرای پروژه‌های بیمارستانی در شهرستان‌های زیرکوه، نهبندان، قاینات، طبس و بخش توسعه‌ای بیمارستان امام رضا (ع) بیرجند نیاز به تامین اعتبار دارد.

استاندار خراسان جنوبی از دیگر درخواست‌های استان را صدور مجوز و تامین اعتبار ساخت بیمارستان‌های محلی یا مراکز “درمان بستر” در هفت شهر خراسان جنوبی برشمرد و گفت: بنا به ضرورت، احداث مراکز درمان بستر در شهرهای شوسف، دیهوک، درح، عشق‌آباد، آرین‌شهر، قهستان و خضری دشت بیاض از اولویت‌ها و مطالبات است.

وی نوسازی ناوگان اورژانس پیش بیمارستانی را نیز ضروری خواند و افزود: با توجه به عمر بالای ناوگان اورژانس استان، تامین آمبولانس برای پایگاه‌های تازه ساخت و جاده‌ای و نیز نوسازی ناوگان موجود ضرورت دارد.

قناعت اظهار داشت: برای اینکه پایگاه‌های استیجاری و کانکسی موجود استان را به ساختمان‌های تیپ تبدیل کنیم، به اعتبار و امکانات کافی نیاز داریم.

وی وسعت خراسان جنوبی و قرار گرفتن این استان در مسیر ۲ کریدور اصلی و پرتردد کشور را دلیلی بر نیاز استان به بالگرد اورژانس عنوان کرد.

استاندار خراسان جنوبی در ادامه از تلاش‌های ویژه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و حافظان سلامت کشور در مدیریت کرونا و برنامه موفق واکسیناسیون عمومی در یک سال دولت سیزدهم تقدیر کرد.

وی ضمن قدردانی از نگاه عدالت‌محور و محرومیت‌زدایی مجموعه دولت و وزارت بهداشت در تامین سرانه‌های درمانی و بهداشتی در سطح کشور به‌ویژه خراسان جنوبی گفت: در سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ اقدامات درخور توجهی در حوزه بهداشت و درمان استان انجام شده است.

قناعت به آغاز عملیات اجرایی بیمارستان ۶۴ تختخوابی زیرکوه در هفته دولت اشاره کرد و افزود: زیرکوه تنها شهرستان استان بود که بیمارستان نداشت اما با عنایت دولت این مشکل به‌زودی رفع می‌شود.

وی بیان کرد: آغاز عملیات اجرایی بیمارستان ۹۴ تختخوابی نهبندان هم مرهون نگاه ویژه دولت به مناطق محروم است.

این دیدار با حضور نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی و معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار در تهران انجام شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا