بین الملل

خطر تقابل روسیه-آمریکا؛ مسکو به تجهیز ارتش اوکراین توسط واشنگتن واکنش نشان داد

خطر تقابل روسیه-آمریکا؛ مسکو به تجهیز ارتش اوکراین توسط واشنگتن واکنش نشان داد

به گزارش گروه بین الملل یولن، روسیه به تصمیم ایالات متحده در زمینه ارسال سیستمهای پرتاب راکتی و موشکی پیشرفته از جمله سیستم مدرن HIMARS به اوکراین واکنش نشان داد.

براساس گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه گفت: تصمیم واشنگتن برای تجهیز ارتش اوکراین با سیستمهای راکتی پیشرفته بسیار منفی است و منجر به افزایش خطر تقابل مستقیم(روسیه و آمریکا) خواهد شد.

وی افزود: نکته این است که ایالات متحده هیچ کاری برای حل بحران اوکراین نمی‌کند و در عوض به اوکراین تسلیحات صادر می‌کند و این دقیقا از سالها قبل از عملیات ویژه نظامی روسیه در جریان است. 

وی با بیان اینکه در زمان مذاکرات درباره تضمینهای امنیتی که پاییز سال گذشته شروع شد نیز آمریکا در حال ارسال سلاح به اوکراین بود گفت: هیچ نشانه‌ای مبنی بر آمادگی واشنگتن برای جلوگیری از تشدید تنشها و تقابل آشکار وجود نداشت.

منابع اوکراینی می‌گویند که آمریکا قصد دارد به اوکراین راکتهای پیشرفته با برد ۷۰ کیلومتر بدهد اما کی‌یف قول داده است که از آنها برای حمله به خاک روسیه استفاده نکند.

«جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا که کشورش از آغاز درگیری‌ها در اوکراین با ارسال تسلیحات و تجهیزات مرگبار به این کشور و اعمال تحریم و سایر محدودیت‌ها علیه روسیه، به آتش این بحران دامن زده، در مقاله‌ای در روزنامه «نیویورک تایمز» با عنوان «رئیس‌جمهور بایدن: آنچه آمریکا در اوکراین انجام خواهد داد و آنچه انجام نخواهد داد»، به تمجید از اقدامات واشنگتن و متحدانش و طرح اتهام علیه روسیه پرداخت. 

وی سپس در اشاره به اقدامات دولتش در ارسال تسلیحات به اوکراین و اعمال تحریم‌های شدید اقتصادی که بارها هشدار مسکو را در پی داشته، نوشت: ما به سرعت اقدام به ارسال میزان قابل‌توجهی تسلیحات و مهمات به اوکراین کرده‌ایم تا بتواند در میدان جنگ بجنگد و در قوی‌ترین موقعیت ممکن در میز مذاکره قرار گیرد. به همین دلیل است که تصمیم گرفته‌ام سیستم‌های موشکی و مهمات پیشرفته‌تری را در اختیار اوکراینی‌ها قرار دهیم که آن‌ها را قادر می‌سازد با دقت بیشتری به اهداف کلیدی در میدان نبرد در اوکراین حمله کنند. ما به همکاری با متحدان و شرکای خود در مورد تحریم‌های روسیه، سخت‌ترین تحریم‌هایی که تاکنون بر یک اقتصاد بزرگ اعمال شده است، ادامه خواهیم داد.

انتهای پیام/م


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا