بین الملل

در دیدار علی اف و اردوغان چه گذشت؟

در دیدار علی اف و اردوغان چه گذشت؟

«الهام علی اف» رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان امروز (دوشنبه) از رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در فرودگاه بین‌المللی نخجوان استقبال کرد.

این سفر چند روز پس از عملیات نظامی جمهوری آذربایجان در خاکندی، مرکز قره‌باغ کوهستانی انجام شده که پس از آن، نیروهای ارمنی حاضر در این منطقه با پذیرش شروط باکو مبنی بر خلع‌سلاح آن‌ها، با آتش‌بس موافقت کردند.

امروز نیز اولین گروه از ساکنان ارامنه منطقه قره‌باغ کوهستانی پس از تحمل ۱۰ ماه محاصره و به خاطر حمله نظامی اخیر جمهوری آذربایجان برای بازپس‌گیری کنترل کامل منطقه، وارد خاک ارمنستان شدند.

دولت ارمنستان اعلام کرده که حدود ۵۰۰۰ نفر از ساکنان منطقه قره‌باغ تا صبح امروز (دوشنبه) وارد این کشور شدند.

پس از مراسم پایه‌گذاری خط لوله گاز طبیعی ایغدیر- نخجوان رئیسان‌جمهور ۲ کشور در یک کنفرانس خبری شرکت کردند.

آذربایجان پنج روز پیش به طور کامل حاکمیت خود را احیا کرد

رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان گفت: ما با حمایت از یکدیگر (با ترکیه) مسائل منطقه را در مسیر درست هدایت می‌کنیم. ما می‌خواهیم صلح و ثبات در منطقه وجود داشته باشد و جنگ نباشد. حجم تجارت ما بیش از ۶ میلیارد دلار است. امسال ۴۰ درصد افزایش یافته است. ما ۱۵ میلیارد دلار را هدف گذاری کرده‌ایم. در آینده نزدیک به این رقم خواهیم رسید. امروز روابط ما در بالاترین سطح است. ما فعال‌ترین دوره روابط خود را در همه زمینه ها تجربه می کنیم.

علی‌اف در این دیدار به اردوغان گفت: ما تمام غذا و داروی مورد نیاز شهروندان قره‌باغ را در اختیار آن‌ها قرار خواهیم داد. عملیات امنیتی موفقی را در قره‌باغ انجام دادیم و امنیت کامل را در مرزهای خود به دست آوردیم. آذربایجان پنج روز پیش به طور کامل حاکمیت خود را احیا کرد. مردم ما حمایت بزرگ ترکیه و تایید آن بر اینکه قره باغ خاک آذربایجان است را فراموش نخواهند کرد.

رئیس‌جمهور آذربایجان افزود: مطمئن هستم که روند ادغام مجدد ارمنی‌های قره‌باغ در جامعه آذربایجان موفقیت آمیز خواهد بود. متأسفانه زنگزور غربی توسط مقامات شوروی از آذربایجان جدا شد و به این ترتیب ارتباط جغرافیایی قسمت اصلی آذربایجان و نخجوان قطع شد. ما با حمایت از یکدیگر با ترکیه، مسائل منطقه را در مسیر درست هدایت می‌کنیم. ما صلح و ثبات در منطقه می‌خواهیم نه جنگ.

روز شنبه اما مشاور رئیس منطقه قره‌باغ گفت ارمنی‌های قره‌باغ کوهستانی به دلیل اینکه نمی‌خواهند به عنوان بخشی از آذربایجان زندگی کنند و از پاکسازی قومی هراس دارند، به ارمنستان خواهند رفت.

نخجوان سرزمین باستانی آذربایجان است

علی‌اف افزود: اگر سه سال پیش، در نتیجه جنگ دوم قره‌باغ، به اشغال پایان دادیم، در ۲۳ آوریل با ایجاد یک پاسگاه مرزی در مرز آذربایجان و ارمنستان در جهت لاچین، تمامیت ارضی خود را به طور کامل احیا کردیم. چند روز پیش ما حاکمیت خود را به طور کامل تامین و احیا کردیم، در نتیجه فعالیت‌های ضدتروریستی در کمتر از ۲۴ ساعت ارتش ارمنستان که به طور غیرقانونی در خاک آذربایجان بود، تسلیم شد، شرایط ما را پذیرفت و آذربایجان به طور کامل حاکمیت خود را تضمین کرد.

این اظهارات در حالی است که ایروان می‌گوید باکو با مسدود کردن کریدور لاچین که سرزمین ارمنستان را به بخش ارمنی‌نشین قره‌باغ متصل می‌کند، عملا مردم این منطقه را در محاصره قرار داده و از ارسال کمک‌ها بشردوستانه به آن‌ها نیز جلوگیری کرده است.

علی‌اف در گفت: نخجوان سرزمین باستانی آذربایجان است. متأسفانه در سال ۱۹۲۰ زنگزور غربی توسط مقامات شوروی از آذربایجان جدا شد. ارتباط جغرافیایی بین بقیه آذربایجان و نخجوان قطع شد. زمانی که ارمنستان سیاست تجاوزکارانه را علیه آذربایجان آغاز کرد، ادعای ارضی علیه نخجوان داشت که در آن نبردهای شدیدی نیز در جریان بود و دقیقاً در آن زمان به رهبری «حیدر علی‌اف» که در آن زمان رئیس نخجوان بود، نخجوان دشمن را به جای خود بازگرداند و توانست از خاک خود محافظت کند.

آذربایجان عملیات موفق علیه تروریسم بدون ایجاد تلفات غیرنظامی انجام داد

اردوغان نیز در کنفرانس مطبوعاتی مشترک بعد از مراسم امضای قرارداد که در مجمع عالی جمهوری خودمختار نخجوان برگزار شد، گفت: روابط ما با آذربایجان در بالاترین سطح است و ما ایستادن این کشور را در کنار خود در زمان مصیبت زلزله فراموش نخواهیم کرد. آذربایجان یک عملیات موفقیت آمیز علیه تروریسم در قره‌باغ بدون ایجاد تلفات غیرنظامی انجام داد. آذربایجان در قره‌باغ شانس عادی‌سازی روابط در منطقه را افزایش می دهد.

ادعای رئیس‌جمهور ترکیه درباره عدم وجود تلفات در میان غیرنظامیان در قره‌باغ در حالی است که مقام‌های این منطقه می‌گویند در عملیات نظامی اخیر جمهوری آذربایجان حداقل ۱۰ غیرنظامی از جمله کودکان جان خود را از دست داده‌اند.

اردوغان افزود: ما انتظار داریم ارمنستان دست صلح دراز شده به سوی خود را گرفته و گام‌های صادقانه بردارد.

رئیس‌جمهور ترکیه در پایان گفت: خط گاز طبیعی ایغدیر- نخجوان مشارکت ما با آذربایجان در زمینه انرژی را تعمیق خواهد داد و همچنین به امنیت تامین انرژی اروپا کمک خواهد کرد.

۳۱۱۳۱۱

مجله خبری یولن

دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا