اقتصادی

دولت سیب درجه یک را ۶۸۵۰ تومان خرید تصمینی می کند

 به گزارش یولن، یداللهی مدیر عامل اتحادیه سراسری تعاونی های کشاورزی و باغبانی ایران در برنامه شبکه خبر با بیان اینکه برای کشاورزان در استان های باغ خیز، مراکزی تعبیه شده که محصولات خود را در آنجا ارائه می دهند و این محصولات به راحتی در این انبارها تخلیه می شود، گفت: بیشترین ظرفیت انبار این محصولات را در کشور داریم و مشکلی در این انبارها و ذخیره محصولات نداریم.

وی ادامه داد: برخی از باغبان ها که مشاهده می شود سیب های خود را در کنار جاده تخلیه می کنند مربوط به بخش خصوصی است که گاهی اوقات به صورت غیر قانونی این مراکز را برپا می کنند و دسترسی کمتری داشتند کشاورزانی که محصول کمتری بین ۲۰۰تا۳۰۰ کیلو دارند و به صرفه نیست به این مراکز انتقال دهند سعی می کنند به این بخش ها انتقال دهند.

یداللهی توضیح داد: این مراکز بخش خصوصی شرایط مناسب و مطلوبی برای نگهداری محصول را ندارد و بسیاری از آنها هم به صورت غیر قانونی فعالیت می کنند.
مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی های کشاورزی و باغبانی ایران، توضیح داد: مراکز ما کافی است اما به دلیل انکه بعد مسافتی زیادی دارد برای بسیاری از کشاورزان به صرفه نیست که ۳۰۰تا ۵۰۰ کیلو از محصول خود را از طریق خودرو و کامیون به این مراکز انتقال دهند، اما ما باید از طریق فرهنگ سازی به کشاورزان اعلام کنیم که این محصول را حتما به انبارهای دولتی انتقال دهند.

مدیر عامل اتحادیه سراسری تعاونی های کشاورزی و باغبانی ایران با تاکید بر اینکه ذخیره سیب در کنار جاده ها ممنوع است و تخلف محسوب می شود، افزود: بیشترین ظرفیت انبار در سطح کشور را داریم و اگر کشاورزان محصولات خود را ارائه کنند، تحویل می گیریم. سیب هایی که کنار جاده ها دپو می شوند، اغلب مربوط به باغدارانی است که حجم محصولشان کم است و جمع آوری و انتقال آن به مراکز خرید تضمینی مقرون به صرفه نیست.

یداللهی توضیح داد: متاسفانه از قبل تمام کشاورزان مطلع هستند که سازمان تعاون روستایی خرید تضمینی سیب را انجام می دهد،  هر کیلو سیب صنعتی را ۱۴۶۸ تومان از کشاورزان خریداری می کنند.

وی بیان کرد: سیب صنعتی به درد مصرف کننده عام نمی خورد و این سیب تنها مخصوص کارخانجات صنعتی است.
مدیر عامل اتحادیه سراسری تعاونی های کشاورزی و باغبانی ایران با بیان اینکه در حال حاضر سیب به قیمت ۱۴۶۰ تومان خریداری می شود که البته این رقم مربوط به سیب صنعتی است که به واحدهای فراوری تحویل داده می شود، افزود: امروز قیمت تمام شده سیب درجه یک برای کشاورز که در سردخانه می نشیند ۹ هزار و ۵۰۰ تا ۱۰ هزار تومان است.

یداللهی تصریح کرد: در صورتی که قیمت سیب درجه یک از ۶۸۵۰ تومان کمتر شود، دولت اقدام به خرید تضمینی می کند.

انتهای پیام/


دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا