بین الملل

دومین سانحه هوایی مرگبار تایوان با سقوط جت نیروی هوایی

دومین سانحه هوایی مرگبار تایوان با سقوط جت نیروی هوایی

 به گزارش گروه بین‌الملل یولن، رسانه‌ها از سقوط یک فروند جنگنده آموزشی نیروی هوایی تایوان  و مرگ خلبان جوان این جت نظامی خبر دادند.

 به نوشته روزنامه «وال استریت ژورنال»» یک فروند جنگنده آموزشی «ای تی-۳» روز سه شنبه   تنها سه دقیقه بعد از برخاستن از یک پایگاه هوایی در جنوب جزیره سقوط کرد و خلبان آن جان خود را از دست داد.  این دومین سانحه هوایی مرگبار و سومین سانحه هوایی برای ارتش تایوان  در سال جاری محسوب می‌شود.

نیروی هوایی تایوان اعلام کرده که خلبان این جنگنده حین پروازهیچ گزارشی از خرابی یا نقص فنی ارسال  نکرد و وضعیت هوا نیز در آن زمان مناسب بود.  به دنبال این حادثه تمام پروازهای آموزشی نیروی هوایی تایوان متوقف شده و تحقیقات برای یافتن علت این سانحه در حال انجام است.

نیروی هوایی تایوان در سال‌های اخیر متحمل یک سری سوانح برخی مرگبار شده است. حد نصابی که  نگرانی‌هایی را در مورد آمادگی رزمی نیروهای مسلح جزیره ایجاد کرده است. یک خلبان تایوانی جنگنده «اف-۱۶» در ماه ژانویه هنگامی که جنگنده وی در سواحل غربی تایوان سقوط کرد، کشته شد، در حالی که خلبان دیگری پس از سقوط جنگنده «میراژ-۲۰۰۰» خود در ماه مارس، جان سالم به در برد.

در رویدادی مرتبط با این جزیره، منابع خبری روز دوشنبه  از پرواز شماری از جت‌های نظامی چین به منطقه شناسایی هوایی جزیره تایوان خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، شمار جت‌های نظامی چین ۳۰ فروند اعلام شده است. وزارت دفاع تایوان این ماموریت جت‌های چین را بزرگترین پرواز دسته پروازی  چین  از ماه ژانویه به این سو به تایوان اعلام کرد. وزارت دفاع تایوان مدعی شده که به دنبال اعلام سریع یگان‌های راداری، جنگنده‌های تایوانی با پرواز سریع به جت‌های چین هشدار دادند.

آخرین پرواز جت‌های چین به سمت منطقه شناسایی تایوان با ۲۲ فروند جنگنده، هواپیمای جنگال و جاسوسی صورت گرفت. وزارت دفاع تایوان اخیرا گفته بود که چین در نزدیکی این جزیره، بمب افکن، جنگنده و هواپیمای ضد زیردریایی مستقر کرده است.

پکن، تایوان را بخشی از سرزمین چین می‌داند و تحرکات آمریکا و فروش سلاح به تایوان را نقض حاکمیت خود و مغایر با سیاست «چین واحد» ارزیابی می‌کند. اخیراََ دولت آمریکا لایحه صدها میلیارد دلاری بودجه نظامی آمریکا را امضا کرد که بخش چشمگیری از آن به مقابله با چین و حمایت از تایوان تخصیص داده شده است.

انتهای پیام/م


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا