بین الملل

زیردریایی‌های جنگی ساخت ترکیه به زودی عملیاتی می‌شود

زیردریایی‌های جنگی ساخت ترکیه به زودی عملیاتی می‌شود

به گزارش گروه بین‌الملل یولن، رئیس جمهور ترکیه روز دوشنبه از تکمیل شدن ساخت نخستین زیردریایی‌های جنگی ساخت این کشور در چند ماه بعد خبر داد.

به نوشته روزنامه «دیلی صباح» «رجب طیب اردوغان» رئیس  جمهور ترکیه در مراسمی گفت که این زیردریایی‌ها ۵ یا ۶ ماه بعد تحویل نیروی دریایی ترکیه می‌شوند. اردوغان اظهار داشت که با ارسال این زیریایی‌ها به نیروی دریایی پیش بینی می‌شود که تا سال ۲۰۲۷ نیروی دریایی ترکیه به ۶ فروند زیر دریایی جدید مجهز شود.

زیردریایی‌های جنگی  ساخت ترکیه به زودی عملیاتی می‌شود

 

نیروی دریایی ترکیه با توجه به رقابت با یونان همسایه خود نیاز به زیر دریایی‌های قدرتمند برای حضور در دریای سیاه و دریای اژه دارد.

چندی قبل یک مرکز مطالعاتی از رشد نیروی دریایی ترکیه و تهدیدات بالقوه آن خبر داد. «مرکز تحقیقات راهبردی و سیاست‌های راهبردی» واقع در دانشگاه حیفا چندی قبل در تحلیلی مدعی شئ که هم اینک نیروی دریایی ترکیه قوی‌ترین نیروی دریایی در منطقه است.

در بخشی از  این تحلیل آمده است، که مولفه‌های قدرت دریایی ترکیه را نشان می‌دهد، آمده است که آنکارا ناوگان زیردریایی خود را با چند فروند کشتی پیشرفته در سالهای آینده به‌روز می‌کند. در کل انتظار می‌رود که نیروی دریایی ترکیه ۱۲ تا ۱۴ فروند زیر دریایی مدرن را تهیه کند و این یک برتری آشکار نسبت به اسرائیل است. از سویی دیگر، ترکیه همچنین در حال ساخت ناوچه چند منظوره و مسلح کردن آنها با موش‌های «هارپون» است.

 نیروی دریایی ترکیه در حال افزایش نیروی هجومی و ساخت یک کشتی تهاجمی دوزیست که می‌تواند به عنوان یک ناو هواپیمابر سبک نیز باشد. «ریچارد پارلی» کارشناس نظامی آمریکا تخمین زده است که این ناو جنگی جدید، توانایی حملات ترکیه را در دریای سیاه و شرق مدیترانه افزایش خواهد داد. علاوه بر این، ترکیه سلاح و تجهیزات نظامی از جمله موشک‌های کروز با برد صدها کیلومتر را تولید می‌کند. (جزئیات بیشتر)

پیشتر نیز نشریه آمریکایی «دیلی بیست» در مطلبی با اشاره به عزم ترکیه در تغییر در ساختار نظامی خود و گسترده کردن آن نوشته بود که ترکیه در حال دستیابی به ناو هواپیمابر است. به نوشته دیلی بیست، ترکیه در حال افزایش بنیه نظامی خود برآمده و به همین منظور قصد دارد ناو هواپیمابر چند منظوره با قابلیت‌های بین قاره‌ای بسازد.

 انتهای پیام/م


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا