بین الملل

سازمان‌ملل: پناهجویان اوکراینی به حدود ۴.۵ میلیون نفر رسیده‌اند

سازمان‌ملل: پناهجویان اوکراینی به حدود ۴.۵ میلیون نفر رسیده‌اند

به گزارش سرویس بین‌الملل یولن، سازمان ملل متحد روز شنبه اعلام کرد که تعداد پناهجویان اوکراینی که مجبور شدند در پی عملیات نظامی روسیه، کشور خود را ترک کنند به ۴.۵ میلیون نفر نزدیک شده است.

امور پناهندگان سازمان ملل روز شنبه اعلام کرد که از زمان آغاز عملیات نظامی روسیه، تعداد پناهندگان اوکراینی به چهار میلیون و ۴۴۱ هزار و ۶۶۳ نفر رسیده است. این بزرگترین موج آوارگان در اروپا از زمان آغاز جنگ جهانی دوم به شمار می آید.

بر اساس گزارش‌ها، ۹۰ درصد از این افراد را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند به خصوص که مقام‌های اوکراینی به مردان اجازه ترک کشور را نمی‌دهند.

از سوی دیگر، سازمان جهانی مهاجرت خبر داد که حدود ۲۱۰ هزار نفر که تابعیت اوکراینی ندارند، در پی آغاز جنگ در این کشور، مجبور به فرار از اوکراین شده‌اند.

بر اساس برآورد سازمان مللف تعداد آوارگان در داخل اوکراین به ۷.۱ میلیون نفر رسیده است و این بدان معناست که دست کم بیش از ۱۱ میلیون نفر در اوکراین (بیش از یک چهارم از شهروندان این کشور) مجبور به ترک محل سکونت خود شده‌اند.

روسیه در تاریخ ۲۴ فوریه عملیات نظامی ویژه خود را در اوکراین آغاز کرد.  «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه هدف این عملیات را «حمایت از افرادی که به مدت هشت سال مورد قلدری و نسل‌کشی رژیم کی‌یف قرار گرفته‌اند»، عنوان کرد.

به گفته وی، برای این منظور، برنامه‌ریزی شده که «خلع سلاح و غیرنظامی سازی اوکراین» انجام شود، تا همه جنایتکاران جنگی که مسئول «جنایت‌های خونین علیه غیرنظامیان» در منطقه دونباس هستند، به دست عدالت سپرده شوند.

انتهای پیام/.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا