فرهنگ و هنر

سرهنگی: مرحوم خسروشاهی پلاکارد محبت و لبخندش را از کسی دریغ نکرد

سرهنگی: مرحوم خسروشاهی پلاکارد محبت و لبخندش را از کسی دریغ نکرد

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات یولن، آیین ختم قرآن و نکوداشت هفتمین روز درگذشت نویسنده جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی، جهانگیر خسروشاهی امروز بعد از نماز ظهر و عصر امروز سه‌شنبه ۱۹ بهمن و با حضور قائم مقام رئیس سازمان صداوسیما در امور فرهنگی، خانواده آن مرحوم و جمعی از دوستداران و علاقه‌مندان به آن نویسنده فقید دفاع مقدس در مسجد آیت‌الله خامنه‌ای حوزه هنری برگزار شد.

این مراسم با تلاوت آیاتی از قرآن کریم و مداحی مرتضی یراق‌بافان آغاز شد و در ادامه مراسم مرتضی سرهنگی نویسنده و پژوهشگر در سخنانی با اشاره به همکاری ۳۰ ساله اش با مرحوم جهانگیر خسروشاهی گفت: جهانگیر خسروشاهی را با چند ویژگی منحصر به فردش معرفی می‌توان معرفی کرد. مرحوم خسروشاهی بی‌هیاهو و به دور از معرکه‌گیری‌های مرسوم کار می‌کرد و قلم او ادامه سلاح زمان جنگش بود؛ به گونه‌ای که در زمان جنگ با اسلحه‌اش از کشور دفاع کرد و بعد از جنگ هم با سلاح قلمش از مرزهای آرمانی کشور دفاع کرد و این کارش از روحیه توحیدی او نشأت گرفته و انسان واقعی بودنش را ثابت می‌کند.سلاح خسرو خسروشاهی قلمش بود

مرتضی سرهنگی افزود: مرحوم خسروشاهی ویژگی منحصر به فرد دیگری هم داشت و آن پلاکارد محبتی بود که در دست داشت و لبخندش را از کسی دریغ نمی‌کرد. علاوه بر این موارد او کارش را با اعتقاد محکمی که داشت، گره زده بود.

وی در ادامه با بیان اینکه شهید مرتضی آوینی شخصیتی تأثیرگذار بر همگان بود، خاطرنشان کرد: مرحوم جهانگیر خسروشاهی از یاران همراه و همکار شهید آوینی در روایت فتح بود که تأثیر عمیقی از شخصیت و روحیه شهید آوینی نیز گرفته بود.

سرهنگی: مرحوم خسروشاهی پلاکارد محبت و لبخندش را از کسی دریغ نکرد

خسروشاهی متدینی بامعرفت که کارش را به اعتقادش گره زده بود

سرهنگی با اشاره به خاطره‌ای از سال ۱۳۷۲ که در سفر آخر شهید آوینی برای ساعاتی با او همراه شده بود، گفت: رویکرد شهید آوینی به کارش و به خصوص روایت فتح خارق‌العاده بود و می‌گفت: «نمی‌دانم چرا سفره‌ای که به نام امام حسین (ع) پهن می‌شود اینقدر برکت دارد. من به این انقلاب بدهکارم و هر جمعه با پخش قسمتی از برنامه روایت فتح، قسط بدهی‌ام به اهل بیت را می‌پردازم.»

این نویسنده و پژوهشگر در پایان با اشاره به ۳۲ سال فعالیت فرهنگی مرحوم خسروشاهی اظهار کرد: باید آثار این نویسنده شهیر بیش از برای نسل جوان کشور معرفی شود تا نگرش‌های این شخصیت والا و گنجینه عظیم مغفول نماند.

در بخش دیگری از مراسم وحید جلیلی قائم مقام رئیس سازمان صداوسیما با ابراز همدردی و تسلیت به خانواده مرحوم خسروشاهی با تأکید بر اینکه همه افرادی که مرحوم خسروشاهی را می‌شناختند بر دوست داشتنی بودن مرحوم خسروشاهی موافقت دارند، عنوان کرد: او پژوهشگر، شخصیت بافضیلت، هنرمند دقیق و بامعرفتی بود که علاوه بر حسن خلق، متدین واقعی نیز بود.

فروتنی خسروشاهی ابعاد شخصیتی او را در جامعه مغفول نگه داشت

جلیلی با تأکید بر اینکه اساس یادمان انقلاب اسلامی هم بر تدین است، بیان کرد: مرحوم خسروشاهی هیچ فخری را برای خودش بالاتر از تدین قائل نبود و همیشه در دیدارهایش التماس دعا می‌گفت و از عمق جان به تأثیر دعا در عالم باور داشت.

وی در پایان با بیان اینکه هنر در دوره‌هایی از تاریخ کشور ما در اوج قله‌های فرهنگ و آیین قرار داشته، گفت: جهانگیر خسروشاهی علاوه بر برتری در تکنیک و هنر، اصل معرفت را نیز همیشه در عمل به‌کار می‌برد.

سرهنگی: مرحوم خسروشاهی پلاکارد محبت و لبخندش را از کسی دریغ نکرد

در بخش پایانی مراسم محسن مومنی در سخنانی با اشاره به خضوع فراوان مرحوم خسروشاهی بیان کرد: شهید آوینی با انتشار داستان‌های کوتاه «صخره‌ها و پروانه‌ها» از مرحوم خسروشاهی به او باور پیدا کرد و در کار روایت فتح با هم همراه بودند تا زمانی که شهید آوینی به شهادت رسید.

وی با بیان اینکه فروتنی مرحوم خسروشاهی باعث شد تا در زمان حیاتش زوایای ارزشمند و حقیقی این شخصیت بروز نکند، گفت: امیدوارم ابعاد وجودی این شخصیت با معرفی بیش از پیش آثارش در جامعه شناخته‌تر شده و مردم با آن نویسنده شهیر و والا بیشتر آشنا شوند.

سرهنگی: مرحوم خسروشاهی پلاکارد محبت و لبخندش را از کسی دریغ نکرد

انتهای پیام/


دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا