بین الملل

شنیده‌شدن صدای انفجارهای مهیب در شرق اوکراین

شنیده‌شدن صدای انفجارهای مهیب در شرق اوکراین

به گزارش سرویس بین‌الملل یولن، منابع محلی بامداد یکشنبه (به وقت تهران) از شنیده‌شدن صدای انفجارهای مهیب در شرق اوکراین خبر دادند.

خبرگزاری «رویترز» گزارش داد که در مرکز منطقه خودمختار «دونتسک» واقع در شرق اوکراین، چندین صدای انفجار مهیب به گوش رسیده است.

دقایقی بعد خبرنگار شبکه «الجزیره» در اوکراین گزارش داد صدای انفجارهای قوی در محله‌های شمالی و غربی دونتسک همچنان به گوش می‌رسد.

یک منبع دیپلماتیک هم به رویترز گفت که سازمان امنیت و همکاری اروپا در روز شنبه حدود ۲ هزار بار نقض آتش‌بس بین نیروهای اوکراینی و مناطق خودمختار شرق این کشور ثبت کرده که نشان‌دهنده افزایش بی‌سابقته تنش‌ها است.

رویترز نیز این فیلم را تحت عنوان گلوله‌باران امشب دونتسک منتشر کرد.

 

 

 

همزمان برخی منابع امنیتی نیز خبر دادند در گلوله‌باران شدید مناطق شرقی اوکراین، ۲ سرباز کشته و ۴ نفر زخمی شدند.

از روز جمعه بود که ارتش اوکراین و دولت‌های خودخوانده در مناطق شرق این کشور بعد از متهم کردن یکدیگر به تنش‌زایی، به گلوله‌باران مواضع یکدیگر و نقض آتش‌بس پرداختند. (جزئیات بیشتر)

کرملین نیز گفته که «عمیقاً نگران» شعله‌ور شدن اوضاع در اوکراین است و اوضاع را از نزدیک زیر نظر دارد. آمریکا نیز مدعی است که روسیه پس از رد درخواست‌هایش مبنی بر لغو درخواست اوکراین برای پیوستن به ائتلاف نظامی ناتو، به دنبال بهانه‌ای برای جنگ است.

تنش‌های میان اوکراین و کشورهای غربی با روسیه، در سال‌های گذشته به خصوص بعد از الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴ به شدت افزایش پیدا کرده است. این شبه جزیره پس از سقوط دولت مرکزی اوکراین توسط گروه‌های مورد حمایت غرب و قدرت گرفتن گروه‌های متمایل به روسیه در شرق اوکراین پس از یک همه پرسی از اوکراین جدا شد و به روسیه پیوست.

انتهای پیام/خ


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا