سلامت

ضرورت آموزش جامعه نسبت به عدم مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک‌ها

ضرورت آموزش جامعه نسبت به عدم مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک‌ها

به گزارش روز چهارشنبه یولن از وبدا، سعید کریمی، به مناسب هفته “آگاهی‌ بخشی نسبت به مقاومت میکروبی”، افزود: بیست و هفتم آبان ماه تا سوم آذرماه، برابر با هجدهم تا بیست و چهارم نوامبر، از سوی سازمان بهداشت جهانی به ‌عنوان هفته ” آگاهی‌ بخشی نسبت به مقاومت میکروبی” که معضل جدی دنیای امروز در حوزه بهداشت و سلامت محسوب می ‌شود، نامگذاری شده است.

وی اظهار داشت:: مقاومت میکروبی زمانی اتفاق می افتد که ماهیت باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها و انگل ها به مرور تغییر می کنند و دیگر به داروهایی که زمانی بر آنها موثر بوده اند، حساس نبوده و پاسخ نمی دهند و بدین جهت نه تنها باعث دشوارتر شدن درمان بیماری های عفونی می شوند، بلکه شدت، میزان سرایت و مرگ ناشی از آنها را افزایش می دهند. درنتیجه داروها بی اثر شده و عفونت در بدن باقی می ماند و بیماری به سایرین سرایت می کند.

کریمی در خصوص ضرورت مهار مقاومت میکروبی گفت: در سال ۲۰۱۹ در اثر افزایش مقاومت باکتریایی یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر به طور مستقیم از بین رفتند. از نظر اقتصادی تولید یک آنتی بیوتیک جدید ۱۰ تا ۱۵ سال زمان می برد و هزینه آن بیشتر از یک میلیارد دلار است. همچنین دفع داروهای مصرف نشده در زباله های شهری منجر به تشدید مقاومت ضد میکروبی می شود.

به گفته معاون درمان وزارت بهداشت، با توجه به اینکه مقاومت ضد میکروبی (AMR) یک تهدید جهانی برای انسان ها، حیوانات، گیاهان و محیط زیست و توسعه پایدار است، به همین دلیل درسالجاری «برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP)»، سازمان بهداشت جهانی خواستار همکاری بین بخشی و تلاش یکپارچه جهانی برای مقابله با مقاومت ضد میکروبی از طریق رویکرد سلامت یکپارچه شد.

کریمی درخصوص اقدامات انجام شده در راستای کاهش مقاومت میکروبی در حوزه معاونت درمان، اظهار داشت:تشکیل کمیته های پیشگیری و کنترل عفونت در بیمارستان ها به منظور فعال کردن «تیم های پیشگیری و کنترل عفونت» در تمامی بیمارستان ها، استقرار نظام مراقبت گزارش دهی عفونت های بیمارستانی در بیمارستان های کشور و انجام بیمار یابی فعال توسط تیم کنترل عفونت، تقویت استانداردهای ایمنی بیمار شامل «موازین پیشگیری و کنترل عفونت» و اعتبار بخشی منظم و دوره ای بیمارستان ها براساس محور بهداشت و کنترل عفونت، ابلاغ دستورالعمل تولیت آنتی بیوتیکی به بیمارستان های کشور، ثبت اطلاعات تجویز آنتی بیوتیک های خاص در سیستم های اطلاعاتی بیمارستان ها، نظارت و پایش فرآیند بی خطرسازی موثر پسماندهای بهداشتی درمانی از جمله اقدامات معاونت درمان در این زمینه بوده است.

وی با اشاره به اینکه برای مهار موثر مقاومت میکروبی نیاز به اقدامات اضطراری چند بخشی در سازمانهای مختلفی از جمله وزارت بهداشت، وزارت جهاد کشاورزی، صنایع غذایی و سازمان دامپزشکی است، تصریح کرد: عدم فروش آنتی بیوتیک ها در داروخانه ها بدون نسخه پزشک، آموزش بیماران و جامعه در خصوص عدم مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها و دقیقا مطابق با دستور پزشک و تکمیل دوره درمان نیز برای کاهش مقاومت میکروبی در سطح جامعه ضروری است.

کریمی ادامه داد: در بیمارستان های کشور به منظور کاهش خطر بروز بیماری های عفونی اقدامات متعددی در این زمینه برنامه ریزی و نظارت می شود که مهمترین آنها عبارتند از تقویت رعایت موازین پیشگیری و کنترل عفونت به منظور کاهش بروز عفونت های مقاوم باکتریایی در کلیه بخش های بیمارستان به خصوص در بخش های مراقبت ویژه، رعایت بهداشت دست، تجهیز واحدهای آزمایشگاه میکروبیولوژی و تضمین مدیریت صحیح پسماند و پساب بیمارستانی است.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: در وزارت جهاد کشاورزی اجرای بهترین شیوه های بهداشتی در تولید مواد غذایی و کشاورزی و در سازمان دامپروری محدودیت مصرف آنتی بیوتیک در دام می تواند در مهار مقاومت میکروبی موثر باشد.

دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا