بین الملل

طالبان: تجارت بین افغانستان و تاجیکستان افزایش یافته است

طالبان: تجارت بین افغانستان و تاجیکستان افزایش یافته است

به گزارش خبرنگار یولن در دوشنبه، مقامات ارشد طالبان از افزایش بی‌سابقه تجارت با تاجیکستان بعد از به قدرت رسیدن این جنبش در افغانستان خبر دادند.

بنابر گزارش رسانه‌های افغانستان، طی این دوره صادرات ۹۰ درصد و واردات ۶۰ درصد افزایش یافته است.

طالبان دلیل اصلی این رشد بالا را ریشه کنی فساد در پست‌های مرزی با تاجیکستان و همچنین کاهش نرخ گمرک و مالیات را می‌دانند.

به گفته «مولوی مطیع الله» رئیس بخش فرهنگ و اطلاعات دولت طالبان در ولایت قندوز، از ۲۰ سپتامبر تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۱ بیش از ۱.۴ هزار کامیون از گذرگاه مرزی «شیرخان بندر»، به طور ویژه، ۸۹۳ کامیون حامل بار از افغانستان و ۱۴۱۳ کامیون دیگر حامل کالا از تاجیکستان عبور کردند.

بنابر سخنان وی، در دوره مشابه سال ۲۰۲۰ میلادی تنها ۷۳۴ کامیون (۱۰۳ کامیون از تاجیکستان و ۶۳۱ کامیون از افغانستان) از این نقطه مرزی عبور کرده بودند.

این در حالی است که طبق آمار رسمی طرف تاجیکستان، حجم کلی تجارت این کشور و افغانستان در ماه‌های ژانویه تا نوامبر سال گذشته بالغ بر ۸۲ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۰ میلادی ۲۶.۱ درصد افزایش داشته است.

در کل حجم مبادلات تجاری دو کشور ۹۳ درصد مربوط به صادرات محصولات تاجیکی است که ارزش کلی آن ۷۹.۳ میلیون دلار بوده است.

عمده ترین کالای صادراتی تاجیکستان به افغانستان برق بوده که ۶۵ درصد از کل آن را تشکیل داده است.

قبل از به قدرت رسیدن طالبان (در اوایل آگوست سال ۲۰۲۱) حجم متوسط ماهانه تجارت تاجیکستان و افغانستان ۹.۲ میلیون دلار برآورد شده و بعد از آن به ۴.۳ میلیون دلار کاهش یافته است.

انتهای پیام/


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا