بین الملل

عبدالسلام: متجاوزان مسئول پیامدهای ارسال پهپاد به صنعاء هستند

عبدالسلام: متجاوزان مسئول پیامدهای ارسال پهپاد به صنعاء هستند

به گزارش گروه بین‌الملل یولن، نیروهای مسلح یمن شامگاه دوشنبه خبر داد که پدافند هوایی این کشور توانسته یک پهپاد جاسوسی ائتلاف متجاوز سعودی را سرنگون کند.

به گزارش المسیره، «محمد عبدالسلام» رئیس هیات مذاکره کننده دولت نجات ملی یمن در این خصوص با انتشار پیامی در توئیتر گفت:ارسال هواپیماهای جاسوسی به حریم هوایی صنعا، پایتخت یمن، اقدامی تجاوزکارانه و موید عدم احترام کشورهای متجاوز به آتش‌بس موجود است.

او افزود: اگر پهپادهای یمن بر فراز حریم هوایی کشورهای متجاوز به پرواز در می‌آمد، مواضع سازمان ملل و سایر طرف‌ها متفاوت بود.
عبدالسلام گفت: ما کشورهای متجاوز را مسئول عواقب چنین اقدامات تحریک آمیز و تهاجمی می‌دانیم.

سخنگوی وزارت بهداشت یمن هم اعلام کرده است که در محل سقوط این پهپاد ائتلاف متجاوز در صنعاء سه نفر شهید و سه نفر دیگر مجروح شدند.

بر اساس بیانیه نیروهای مسلح یمن، پدافند هوایی این کشور این پهپاد جاسوسی از نوع CH4‌ وابسته به نیروی هوایی عربستان سعودی را در حریم هوایی صنعاء، پایتخت یمن سرنگون کرده است.

در این بیانیه آمده است که این پهپاد با یک موشک زمین به هوای ساخت داخل و زمانی که در حال انجام عملیات خصمانه در حریم هوایی پایتخت بوده، سرنگون شده است. 

سه روز پیش نیز «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن از انهدام یک فروند پهپاد متعلق به نیروی هوایی عربستان سعودی در منطقه «حیران» در استان «حجه» خبر داد.

وی در صفحه توییتر خود نوشت، این پهپاد از نوع «کاریال» ساخت ترکیه بوده که هنگام انجام مأموریت خصمانه و نقض آتش‌بس، با موشک زمینه به هوا ساقط شد.

سریع تأکید کرد، نیروهای مسلح یمن آماده مقابله و پاسخگویی با اینگونه تجاوزات هستند و این اقدامات ائتلاف سعودی بر عدم جدی بودن آن در تعهد به آتش‌بس و روند صلح تأکید می‌کند.

این در حالی است که اوایل آوریل «هانس گروندبرگ» فرستاده ویژه سازمان ملل در یمن آغاز آتش‌بس و توقف عملیات‌های نظامی در این کشور را اعلام کرده بود؛ آتش‌بسی که شامل تمام عملیات‌های هوایی، زمینی و دریایی [چه در داخل یمن و چه در مرزهای خارجی آن] می‌شود، ولی ائتلاف سعودی همچنان در حال نقض آن است.

انتهای پیام/


دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا