بین الملل

فرودگاه‌های عراق به دلیل تداوم طوفان شن تعطیل شد

فرودگاه‌های عراق به دلیل تداوم طوفان شن تعطیل شد

به گزارش گروه بین‌الملل یولن، تداوم طوفان شن و گرد و غبار درعراق ادارات را تعطیل کرد و فرودگاه های این کشور به طور موقت بسته شدند.

«سیف البدر» سخنگوی وزارت بهداشت عراق روز دوشنبه به «خبرگزاری فرانسه» گفت که بیش از ۱۰۰۰ نفر در سراسر کشور به دلیل مشکلات تنفسی در بیمارستان بستری شده اند.

خبرنگاران خبرگزاری فرانسه در گزارشی از پایتخت عراق تصریح کردند که «بغداد»، پایتخت عراق در ابری غول پیکر از غبار پوشانده شده و خیابان‌های معمولاً پرترافیک این شهر را خلوت کرد.

«مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق با اشاره به شرایط بد اقلیمی و طوفان‌های شن دستور داد همه کارها در موسسات دولتی به جز خدمات بهداشتی و امنیتی متوقف شود .پرواز‌ها در فرودگاه‌های بین‌المللی بغداد، اربیل و نجف نیز به حالت تعلیق درآمد.  این در حالی است که پروازها  در کویت نیز برای دومین بار در این ماه متوقف شدند.

فرودگاه‌های عراق به دلیل تداوم طوفان شن تعطیل شد

 

عراق به عنوان یکی از پنج کشور آسیب پذیر جهان در برابر تغییرات آب و هوایی است. غرب آسیا همیشه با طوفان‌های شن مواجه بوده اما این طوفان‌ها در سال‌های اخیر فراوان‌تر و شدیدتر شده‌اند.

فرودگاه‌های عراق به دلیل تداوم طوفان شن تعطیل شد

 

طوفان گرد وغبار بزرگ هفته گذشته سراسر منطقه را فرا گرفت و به ایران و امارات متحده عربی نیز رسید. در دبی، بلندترین ساختمان جهان در ابری از غبار غرق شد و بیش از ۱۲۰۰ نفر تنها در ریاض بستری شدند.

مقامات سعودی نیز روز دوشنبه نسبت به تداوم شرایط طوفان شدید شن در ریاض و مناطق اطراف آن هشدار دادند. در تهران، پایتخت ایران نیز تمام مدارس فردا سه شنبه به دلیل آلودگی ناشی از طوفان شن و افزایش آلاینده‌ها تعطیل خواهند بود.

کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که این پدیده بدتر خواهد شد زیرا تغییرات آب و هوایی الگوهای آب و هوای منطقه را تغییر می‌دهد، خاک‌ها را بیشتر خشک و تخریب می‌کند و بیابان‌زایی را در بسیاری از مناطق خاورمیانه سرعت می‌بخشد.

انتهای پیام/


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا