سلامت

فواید آدامس جویدن برای سلامتی

فواید آدامس جویدن برای سلامتی

گروه یولن زندگی- بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) زمانی است که اسید معده به لوله ای که دهان و معده شما را به هم متصل می کند، جریان می یابد. رفلاکس حنجره زمانی است که اسید معده از مری به سمت گلو می رود.

آدامس همچنین ممکن است حداقل برای مدت کوتاهی به خشکی دهان کمک کند. اما مانند رفلاکس، این یک درمان نیست.

سایر فواید سلامتی جویدن آدامس عبارتند از:

کالری سوزی

در هنگام آدامس جویدن می توانید ۱۱ کالری در ساعت بسوزانید و با گذشت زمان، این میزان کالری سوزی بیشتر می شود.

تقویت حافظه 

ویدن آدامس جریان خون را به مغز افزایش می دهد که می تواند به تقویت حافظه کمک کند.

مبارزه با خواب آلودگی

اگر احساس خستگی می کنید، مقداری آدامس بجوید تا هوشیار بمانید.

از بین بردن حالت تهوع

اگر احساس بیماری می کنید، تولید بزاق ناشی از جویدن آدامس می تواند به شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشید. این امر به ویژه در مورد بیماری حرکت و تهوع صبحگاهی در دوران بارداری صادق است.

فواید آدامس جویدن برای سلامتی

جویدن آدامس بدون قند می تواند خطر پوسیدگی دندان را کاهش دهد

جویدن آدامس بدون قند می تواند به مکمل رژیم های بهداشت دهان و دندان مانند مسواک زدن دو بار در روز و نخ دندان کشیدن روزانه دندان کمک کند، زیرا جویدن آدامس اثری مشابه با آن عادت های مهم روزانه دارد.
با این حال، برخلاف مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دندان کودکان که نیاز به کمک والدین دارد، جویدن آدامس نیازی به کمک یا نظارت والدین ندارد. بر اساس داده‌های جمع‌آوری‌شده در این مطالعه، محققان بر این باورند که جویدن آدامس بدون قند اکنون باید به عنوان روشی مؤثر برای کنترل ایجاد پوسیدگی در دندان بچه‌ها در نظر گرفته شود.

نتایج این مطالعه اخیراً در مجله Dental Research Clinical & Translational Research منتشر شده است.

از سوی دیگر مصرف یک رژیم غذایی متعادل، قند اضافی را کاهش می دهد که عامل اصلی ایجاد حفره ها و بیماری های دندانی است. در حال حاضر، یک مطالعه جدید ممکن است ابزار دیگری را که والدین در اختیار دارند برای کمک به کودکان خود به منظور جلوگیری از پوسیدگی دندان شناسایی کرده باشدکه آن جویدن آدامس بدون قند.

جویدن آدامس بدون قند می تواند به مکمل رژیم های بهداشت دهان و دندان مانند مسواک زدن دو بار در روز و نخ دندان کشیدن دندان روزانه کمک کند، زیرا جویدن آدامس اثری مشابه با آن عادت های مهم روزانه دارد.

فواید آدامس جویدن برای سلامتی

آدامس جویدن، یک مسواک مخفی است؟

پلاک به عنوان بزرگترین تهدیدی که دندان های ما با آن مواجه است رتبه بندی می شود. پلاک که در واقع یک بیوفیلم چسبنده است،به سطح دندان‌های ما می‌چسبد و از قندهایی که مصرف می‌کنیم برای تولید اسیدهای مضر استفاده می‌کند که به آرامی مینای دندان ما را از بین می برد.

جویدن آدامس باعث تحریک دهان برای تولید بزاق اضافی می شود. بزاق در واقع به خنثی کردن اسیدهای پلاک کمک می کند و آن را به یکی از بهترین سلاح های بدن در برابر پوسیدگی دندان تبدیل می کند.

هنگامی که بزاق با حرکت جویدن ترکیب می شود، پلاک ها را از سطح دندان های ما پاک می کند و از آسیب رساندن باکتری های مضر به مینای دندان جلوگیری می کند.

با اضافه کردن مواد ضد باکتری که معمولاً به عنوان جایگزین قند در آدامس های بدون قند استفاده می شود، گزینه فوق العاده موثری برای از بین بردن پلاک از دهان خواهید داشت.

علم پشت جویدن آدامس به‌عنوان وسیله‌ای برای کاهش خطر پوسیدگی در افراد، این عادت را به یک جایگزین قابل قبول برای بزرگسالان نیز تبدیل می‌کند.

دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا