کرمان

قدرت ماندگاری اُمیکرون بیشتر از سایر سویه‌های کروناست

قدرت ماندگاری اُمیکرون بیشتر از سایر سویه‌های کروناست

به گزارش یولن از رفسنجان، وحید محمدی‌شاهرخی سرپرست دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه حدود دو سال از شیوع کرونا در کشورمان می‌گذرد و متأسفانه خسارات جبران‌ناپذیری هم ایجاد کرده است، اظهار کرد: با همت وزارت بهداشت واکسن در اختیار همه مردم کشور قرار گرفته و شاهد کاهش مرگ و میرهای کرونایی بودیم.

محمدی‌شاهرخی بیان داشت: ویژگی که ویروس کرونا دارد این است که مرتب جهش پیدا می‌کند و به همین دلیل هر دفعه نام جدیدی برای آن گذاشته می‌شود که در حال حاضر شاهد سویه امیکرون هستیم و این جهش قدرت سرایت بسیار بالایی دارد.

وی ادامه داد: هرچند قدرت بیماری‌زایی آن بالا نیست، اما زمانی که در صد بالایی از جمعیت در فاصله کوتاهی مبتلا شوند مشخص است عوارض و مرگ و میری هم می‌تواند به‌دنبال داشته باشد که قابل ملاحظه است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان با اشاره به شکننده بودن وضعیت نارنجی شهرستان بر استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی حداقل یک متر تأکید کرد و گفت: از شرکت در تجمع‌ها و برگزاری مراسم‌ها به‌شدت پرهیز شود.

وی اضافه کرد: شستن و ضدعفونی‌کردن دست‌ها بسیار مهم است چون ویروس با جهشی که پیدا کرده قدرت ماندگاری بیشتری نسبت به سویه‌های دیگر کرونا دارد.

محمدی‌شاهرخی خاطرنشان کرد: سازمان بهداشت جهانی تأکید بر تزریق واکسن دارد، هرچند واکسن از ایجاد علائم بیماری نمی‌تواند جلوگیری کند، اما مطمئنا واکسن‌زده‌ها از عوارض کمتری برخوردار خواهند شد و مرگ و میر هم کاهش می‌یابد.

وی تصریح کرد: با همکاری و رعایت نکات بهداشتی پیک ششم و موج فعلی کرونا را با کمترین تلفات و مرگ و میر پشت سر خواهیم گذاشت.

انتهای پیام/۸۰۰۱۶/ب


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا