اقتصادی

قیمت گاز برای اروپایی‌ها به ۱۱۰۹ دلار رسید/انگشت اتهام خریداران به سمت روسیه

به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل یولن، به نقل از راشاتودی، در معاملات بورس انرژی لندن قیمت گاز بالای ۱۱۰۰ دلار به ازای هر هزار مترمکعب معامله شد.

در بورس انرژی هلند هم هر هزار مترمکعب گاز برای تحویل در ماه نوامبر ۱۱۰۹ دلار به فروش رسد و حتی تا ۱۱۳۹ دلار هم بالا  رفت.

چند هفته‌ای است که با شروع فصل پاییز شاهد نوعی نوسان سنگین و رشد چند برابری قیمت گاز در سطح اروپا هستیم که یکی از دلایل آن پایین آمدن میزان ذخایر گاز طبیعی زیرزمینی در اتحادیه اروپا است که به صورت طبیعی برای استفاده در فصل زمستان پر می‌شوند.

کار به جایی رسید که قیمت گاز در اوایل ماه جاری حتی تا نزدیک ۲ هزار دلار هم رفت. گفته می‌شود تا همین چند روز پیش فقط ۷۱ درصد ظرفیت انبارهای گاز اروپا پر شده است.

برخی کشورهای اروپایی روسیه را مقصر بحران گازی کنونی در اروپا می‌دانند و می‌گویند این کشور به میزان کافی گاز به اروپا پمپاژ نکرده است. در عین حال شاهد آن هستیم که پروژه خط لوله نورداستریم ۲ که می‌تواند ظرفیت انتقال گاز روسیه به اروپا را دو برابر کند در بحث و جدل‌های سیاسی میان سران اروپایی بلاتکلیف مانده است.

روسیه همچنین می‌گوید یکی دیگر از مشکلات بازار گاز اروپا منعقد نکردن قراردادهای بلندمدت گازی است.

النا بورمیس تروا، نایب رئیس هیأت مدیره شرکت گاز دولتی گازپروم روسیه می‌گوید کشورهای اروپایی امسال به طور قطع با سطح پایین گاز انبار شده وارد فصل زمستان خواهند شد.

انتهای پیام/


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا