بین الملل

مسکو: امروز اوکراین توسط آمریکا اداره می‌شود

مسکو: امروز اوکراین توسط آمریکا اداره می‌شود

به گزارش گروه بین‌الملل یولن، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه گفت که آمریکا از مجموعه‌ای اطلاعات کاملا نادرست درباره اقدام تحریک آمیز ادعایی روسیه برای توجیه آن چیزی که حمله روسیه به اوکراین نامیده می‌شود استفاده می‌کند.

وی که در یک کنفرانس خبری صحبت می‌کرد، گفت: «اجازه دهید آن چیزی را که مقام‌های آمریکایی درباره آن چیزی که اتهام روسیه به اوکراین می‌نامند را فراموش نکنیم. به طور مثال، اطلاعات کاملا غلطی را منتشر کرده‌اند که ما در حال آماده سازی اقدام تحریک آمیز هستیم تا به جمعیت روس زبان در دونباس حمله شود تا بدین ترتیب دستاویزی برای حمله به اوکراین بدست بیاوریم».

دیپلمات ارشد روسیه تاکید کرد که تراژدی کنونی اوکراین مدرن، در واقع از سال ۲۰۱۴ آغاز شد اگر چه این تراژدی نتیجه برخی اقدام‌های تحریک آمیزی است که در پی کودتایی روی داد که با حمایت و سازماندهی آمریکا انجام شده بود.

وی ادامه داد: «و امروز، بدون تردید، اوکراین از خارج توسط آمریکا اداره می‌شود».

لاوروف اضافه کرد: «واشنگتن به سادگی قادر است تا رژیم کی‌یف را مجبور کند تا در نهایت توافقنامه‌های مینسک را اجرا کند. این موضوع نیز در جریان نشست بایدن و پوتین در ژوئن گذشته در ژنو مورد بحث قرار گرفت. در آنجا ما درک آمریکا از ماهیت توافقنامه مینسک را دیدیم و شنیدیم».

وزیر امور خارجه روسیه گفت: «مهمتر از همه، این در وضعیت ویژه دونباس نهفته است و من امیدوارم همکاران آمریکایی به این موضوع مشغول شوند».

این در حالی است که «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی آمریکا روز یکشنبه هشدار داد در صورتی که روسیه به اوکراین حمله کند با «پیامدهای اقتصادی شدیدی» از سوی آمریکا و متحدان غربی مواجه خواهد شد.

وی که با سی‌بی‌اس مصاحبه می‌کرد، گفت: «اگر معلوم شود که روسیه با حملات سایبری، اوکراین را تحت فشار قرار داده و در صورتی که در دوره پیش رو، این اقدامات ادامه یابد، ما با متحدان درباره پاسخ مناسب کار خواهیم کرد».

مشاور امنیت ملی آمریکا اضافه کرد: «ما برای هر دو مسیر آماده‌ایم. در صورتی که روسیه بخواهد در مسیر دیپلماسی به پیش رود، ما به همراه شرکا و متحدان قطعا آماده آن خواهیم بود. اگر روسیه بخواهد در مسیر حمله و تشدید تنش گام بردارد، ما برای آن هم آماده‌ایم که شامل پاسخی قوی بوده که به موقعیت راهبردی آنها آسیب خواهد زد».

پیشتر نیز «ویکتوریا نولاند» معاون وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرده بود در صورتی که روسیه تصمیم به حمله به اوکراین بگیرد، آمریکا ۱۸ سناریو آماده کرده است.

او از توضیح دقیق درباره اینکه این سناریوها دقیقاً چه هستند خودداری کرد، اما گفت که واشنگتن و متحدانش آماده هستند در صورت اقدام تهاجمی روسیه، هزینه‌های زیادی را به مسکو تحمیل کنند.

سفارت روسیه در آمریکا نیز اخیرا اظهارات تند اخیر مقام‌های واشنگتن علیه مسکو و ادعای آنها درباره بهانه‌جویی روسیه برای حمله به اوکراین را «بی‌اساس» خواند.

این سفارتخانه اعلام کرد: «اتهام‌های آمریکا مبنی بر اینکه روسیه برای حمله به اوکراین بهانه‌ای آماده می‌کند، بی‌ پایه و اساس است و تأییدی بر ادامه فشار مستمر بر مسکو است».

پیش‌تر، وزیر خارجه روسیه در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره تحریم‌های احتمالی جدید آمریکا گفت: البته ما پاسخ خواهیم داد. رئیس‌جمهور پوتین در آخرین تماس تلفنی با رئیس‌جمهور بایدن گفت که اگر این مسیر را پیش بگیرید روابط دوجانبه را نابود خواهید کرد.

پس از مذاکرات واشنگتن و مسکو، نشست ناتو و روسیه در ۱۲ ژانویه برگزار شد. در این دو روز مذاکرات، طرفین در مورد مسائل امنیتی اروپا از جمله تنش حول مسئله اوکراین بحث و تبادل‌نظر کردند.

قبل از این گفت‌وگوها، روسیه پیش‌نویس پیشنهادهای خود را ارائه کرد که شامل دو خواسته مرتبط با امنیت ملی این کشور بود–جلوگیری از گسترش بیشتر ناتو به سمت شرق اروپا و دورتر کردن تسلیحات این بلوک نظامی از مرز روسیه.

طی هفته‌های اخیر، مقام‌های روسیه با رد ادعای تدارک این کشور برای حمله به اوکراین، بارها عضویت اوکراین در ناتو را خط قرمز خوانده و درباره تبعات جدی گسترش این ائتلاف نظامی غربی به سمت شرق و مرزهای روسیه هشدار داده‌اند.

با این حال، وزارت دفاع آمریکا شامگاه جمعه مدعی شد که اطلاعاتی در دست دارد که نشان می‌دهد روسیه به دنبال بهانه‌ای برای حمله احتمالی به اوکراین است.

انتهای پیام/.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا