خراسان جنوبی

معاون وزیر علوم: ۸۷ هزار تقاضای احداث خوابگاه متأهلی در دانشگاه‌های کشور وجود دارد/ ضرورت اختصاص ۶۹ میلیارد تومان اعتبار

معاون وزیر علوم: ۸۷ هزار تقاضای احداث خوابگاه متأهلی در دانشگاه‌های کشور وجود دارد/ ضرورت اختصاص ۶۹ میلیارد تومان اعتبار

به گزارش خبرگزاری یولن از بیرجند، هاشم داداش‌پور، معاون وزیر و رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، امروز در جلسه هیئت رئیسه دانشگاه بیرجند، از ارائه ۸۷ هزار تقاضای احداث خوابگاه متأهلی در دانشگاه‌های کشور خبر داد.

وی دانشگاه بیرجند را طلایه دار حوزه علم و دانش در شرق کشور خواند و خاطرنشان کرد: دانشگاه بیرجند پیشرفت های خوبی داشته و جزو دانشگاه‌های بسیار خوب کشور است.

وی در خصوص کمبودهای موجود در این دانشگاه در حوزه های زیرساختی، خوابگاهی و سلف سرویس نیز گفت: طی بازدیدی که امروز از دانشگاه بیرجند صورت گرفت، این کمبودها احصا شده و در هیئت رئیسه دانشگاه با توجه به کمبود اعتبارات، براساس اولویت‌ها برای رفع آن برنامه‌ریزی خواهد شد.

فراموشی ساخت خوابگاه های متاهلی

معاون وزیر علوم با اشاره به اینکه ساخت خوابگاه‌های متأهلی در کل کشور فراموش شده بود، تصریح کرد: اگر قانون جوانی جمعیت و تأکید ات دولت سیزدهم برای ساخت خوابگاه‌های متأهلی نبود، این موضوع اساسأ از دستور کار دانشگاه‌ ها خارج شده بود.

به گفته وی؛ تا سال قبل فقط ۱۷ دانشگاه کشور، مجموعه های خوابگاه های متأهلی را داشته اند و حدود ۱۳ درصد دانشگاه‌های ما درگیر این موضوع بوده اند.

داداش پور با بیان اینکه ساخت خوابگاه متأهلی در دانشگاه‌ها منابع قابل توجهی لازم دارد، افزود: در قانون جوانی جمعیت برای تأمین منابع اعتباری این مهم به سه منبع مالی اشاره شده و در دانشگاه‌ها هم ۱۰ درصد درآمد اختصاصی و ۱۰ درصد از تملک دارایی ها و منابع بانکی می تواند محل تأمین منابع مالی باشد اما این مهم در زمان کوتاه امکان پذیر نیست چرا که نیازمند منابع مالی زیادی است.

اعتبار ۷۰۰ میلیارد تومان ساخت خوابگاه های متاهلی

وی با اشاره به اینکه مجلس امسال حدود ۷۰۰ میلیارد تومان برای ساخت خوابگاه‌ های متأهلی در نظر گرفته که عدد بزرگی نیست و انتظار نمی رود که با این عدد اتفاق خاصی در ساخت خوابگاه‌ های متأهلی رخ بدهد، اظهار داشت: چنانچه خیرین، منابع اعتباری بانک ها و حمایت های دولت نباشد، امکان ساخت خوابگاه متأهلی به اندازه نیاز دانشگاه‌های کشور وجود ندارد.

رئیس سازمان امور دانشجویان با اشاره به اینکه دانشگاه بیرجند ۲ هزار و ۴۳۳ نفر دانشجوی متأهل دارد که بخشی از آنها بومی هستند و مابقی نیازمند تأمین خوابگاه متاهلی هستند، گفت: تأمین منابع مالی ساخت این حجم از خوابگاه دانشجویی به سادگی امکان پذیر نیست.

داداش پور با بیان اینکه منابع مالی و تملک دارایی دانشگاه‌ها هم آنقدر بالا نیست که پاسخگوی ساخت این حجم خوابگاه متأهلی باشد، متذکر شد: دانشگاه باید به اندازه توان خودش کار ساخت را شروع کند و تنها منبع ممکن که می تواند ظرفیت سازی نموده و به دانشگاه ها در بحث ساخت خوابگاه متأهلی کمک کند، خیرین هستند.

وی با بیان اینکه ۸۷ هزار تقاضای احداث خوابگاه متأهلی در دانشگاه‌های کشور وجود دارد، افزود: احداث ۸۷ هزار واحد خوابگاهی برای دانشجویان متأهل حداقل ۶۹ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که یک و نیم برابر بیش از بودجه کل دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و پارک های علم و فناوری کشور است.

معاون وزیر علوم با اشاره به اینکه چنانچه خیری در حوزه آموزشی، پژوهشی و تجهیزاتی و هر آنچه که به دانشگاه مربوط است، هزینه بکند، به همان اندازه از مالیات معاف می شود، گفت: این موضوع از طریق رئیس سازمان امور مالیاتی به دانشگاه‌های کشور ابلاغ شده است.

داداش پور با بیان اینکه سال قبل سرانه تغذیه دانشجویی حدود ۲۱ هزار تومان بود و امسال به ۳۷ هزار تومان رسیده، افزود: منابع مالی به صورت مستقیم از طریق سازمان برنامه و بودجه به دانشگاه‌ها تزریق می شود و چنانچه تغذیه دانشگاهی دچار مشکل شود، وزارت علوم منابع را جبران می کند.

برگزاری چهار المپیاد ورزشی

وی با ذکر این نکته که سعی شده با استفاده از منابعی موجود و مشکلاتی که وجود دارد، در حوزه سلامت روان و جسم دانشجویان اقداماتی انجام شود، گفت: امسال چهار المپیاد ورزشی را برگزار کردیم که در هیچ دوره ای برگزار نشده بود.

معاون وزیر با بیان اینکه تمرکز بر روی بحث مشاوره است و سعی شده اتاق های مشاوره را به داخل خوابگاه‌ها منتقل کنیم، افزود: در حوزه دانشجویان نیز اقدامات خوبی صورت گرفته و سعی شده جذب دانشجوی بین المللی در دستور کار قرار گیرد.

داداش پور با تأکید بر اینکه با توجه به کمبودها و مشکلاتی که در دانشگاه‌ها وجود دارد از بودجه سازمان امور دانشجویان راضی نیستیم، متذکر شد: منابع بسیار محدود و چالش ها و مشکلات در دانشگاه‌ها بسیار زیاد است، لذا انتظار داشتیم که بودجه سازمان امور دانشجویان ۲۵۰ درصد افزایش داشته باشد، اما اتفاق خاصی نیفتاده است.

داداش پور با اشاره به اینکه وزارت علوم تلاش دارد تا بودجه وزارت علوم و سازمان امور دانشجویان افزایش پیدا کند، گفت: متأسفانه دولت قبل در حوزه آموزش عالی کشور بدهی های زیاد و سنگینی را در دانشگاه‌ها گذاشت و باعث شد تا بخشی از تلاش و انرژی ما صرف تأمین بدهی های قبل باشد.

به گفته وی؛ مهمترین اولویت  سازمان امور دانشجویان وزارت علوم تقویت حوزه ورزشی و مشاوره ای و جذب دانشجویان بین المللی است.

پایان پیام/۳۶۳۵/ف


دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا