فرهنگ و هنر

معطلی ۲۴ ساعته زائران در فرودگاه نجف/ زائران، فرودگاه را ترک کردند+ عکس و فیلم

معطلی ۲۴ ساعته زائران در فرودگاه نجف/ زائران، فرودگاه را ترک کردند+ عکس و فیلم

به گزارش خبرنگار حج و زیارت یولن، روز گذشته با شدت طوفان در عراق، مسؤولان فرودگاه بغداد در بیانیه‌ای اعلام کردند که به دلیل شرایط بد جوی و دید کمتر از ۵۰۰ متر تصمیم گرفته شد تا تردد هوایی برای روز یکشنبه متوقف شود. فرودگاه نجف نیز به دلیل افزایش ریزگردها تا اطلاع ثانوی پروازها را متوقف کرد.

معطلی 24 ساعته زائران در فرودگاه نجف/ زائران، فرودگاه را ترک کردند+ عکس و فیلم

معطلی زائران در فرودگاه نجف با لغو پروازها

با وجود اعلام رسمی فرودگاه نجف، بسیاری از پروازها در سایت و حتی صفحه نمایش فرودگاه به لغو شدن پروازها اشاره نکرد و همین امر موجب سردرگمی زائران و مسافران در فرودگاه نجف شد.

 

وضعیت فرودگاه نجف ـ شب گذشته

نبود امکانات مناسب در فرودگاه نجف، زائران را به دردسر انداخت

یکی از زائران با بیان اینکه پرواز ما قرار بود قبل از ظهر روز گذشته انجام شود، می‌گوید: ما از ساعت ۱۰ صبح روز گذشته در فرودگاه حاضر شده و کارت پرواز هم گرفتیم و آماده پرواز شدیم. اما هرچه منتظر بودیم خبری از پرواز نبود و حتی کسی هم نگفت که ممکن است پروازها لغو شود. به همین دلیل ما در فرودگاه ماندیم و همچنان منتظر برقراری پروازها هستیم.

زائران و مسافران ساعت‌ها در فرودگاه معطل شده‌اند و با توجه به اینکه مسؤولان فرودگاهی گذرنامه برخی از آن‌ها را گرفتند، امکان خروج از فرودگاه را نداشتند و حتی به دلیل نبود امکانات مناسب در فرودگاه با مشکلاتی مواجه شده‌اند؛ به طوری که به گفته یکی از زائران در فرودگاه نجف قیمت یک بطری آب معدنی حدود ۵۰ هزار تومان است.

معطلی 24 ساعته زائران در فرودگاه نجف/ زائران، فرودگاه را ترک کردند+ عکس و فیلم

برخی مسافران مجبور به ترک فرودگاه شدند/ مُهر خروج باطل شد

پس از بیش از ۱۵ ساعت سردرگمی زائران و مسافران در فرودگاه نجف، برخی از زائران با اعتراض موفق گذرنامه خود را پس گرفته و حتی بعضی از افراد به دلیل ازدحام جمعیت مجبور به ترک فرودگاه شدند.

یکی از مسافران پرواز نجف ـ تهران با بیان اینکه ما پس از ساعت‌ها سردرگمی در نهایت مجبور به ترک فرودگاه شدیم، می‌گوید: با ازدحام جمعیت در فرودگاه، اعلام شد مسافران چندین پرواز از جمله ما سالن را ترک کنیم. بر همین اساس، مُهر خروج از عراق را لغو کرده و از فرودگاه خارج و مجبور شدیم با هزینه شخصی اسکان یابیم.

با خروج برخی از مسافران از فرودگاه، آنها متحمل هزینه اضافه برای رفت و بازگشت به فرودگاه نیز شدند؛ به طوری که حدود ۶ هزار دینار عراقی معادل ۱۲۰ هزار تومان کرایه‌های مسیرهای معمولی برای خروج از فرودگاه است. همچنین هزینه ورود به فرودگاه نجف حدود هفت هزار دینار عراقی و معادل ۱۴۰ هزار تومان است که با احتساب هزینه اصلی کرایه، هر ماشین با ظرفیت ۴ نفر باید حدود ۳۰۰ هزار تومان بپردازد که این مبالغ نیز بر زائران و مسافران با لغو پروازها تحمیل می‌شود.

معطلی 24 ساعته زائران در فرودگاه نجف/ زائران، فرودگاه را ترک کردند+ عکس و فیلم
باطل کردن مُهر خروج مسافران در فرودگاه نجف

علاوه بر این، با وجود لغو پروازهای فرودگاه نجف از روز گذشته، همچنان صفحه نمایشگر در فرودگاه به لغو شدن پروازهای ایران اشاره نداشته و همین امر موجب شد تا زائران ساعت‌ها در گوشه و کنار فرودگاه منتظر برقراری پرواز باشند.

شرکت‌های هواپیمایی تعهدی نسبت به مسافران ندارند

یکی دیگر از زائران که بیش از ۱۸ ساعت در فرودگاه نجف معطل شده است، می‌گوید: نماینده پرواز ما پس از لغو پروازها گفت که با تأخیر سه ساعته یک وعده غذای گرم به شما می‌دهیم و در صورت افزایش تأخیر خود را مکلف به اسکان می‌دانیم. اما پس از یک وعده غذای گرم، با وجود معطلی ساعت‌ها و وقتی که خبری از پرواز نبود، نماینده این شرکت هم حضور نداشت و کسی پیگیر وضعیت زائران نشد. اصلا متأسفانه با وجود هزینه‌های بالای بلیت پرواز، اما مسؤولان هیچ تعهدی به مسافران ندارند.

تعداد زائران که ساعت‌ها معطل شده بودند، هر لحظه در حال افزایش است و همچنان برخی از زائران در فرودگاه نجف بلاتکلیف هستند و‌ نمایندگان شرکت‌های هوایپمایی نیز تعهدی نسبت به مسافران ندارند. همین امر موجب نارضایتی زوار از وضعیت پروازها و ساعت‌ها معطلی آن‌ها شده است.

معطلی 24 ساعته زائران در فرودگاه نجف/ زائران، فرودگاه را ترک کردند+ عکس و فیلم

تحمیل هزینه‌های اضافه به زائران عتبات با لغو پروازها

حتی برخی از مدیران کاروان‌ها با وجود پیگیری مختلف، با لغو پروازها از زائران طلب هزینه اضافه برای اسکان کرده‌اند و بسیاری از زوار مجبور به پرداخت آن شدند. با این وجود، برخی دیگر همچنان در فرودگاه در انتظار برقراری پرواز و بازگشت به کشور هستند.

به گفته یکی از زائرانی که با کاروان زیر نظر سازمان حج و زیارت به عتبات مشرف شده است، برای یک شب اسکان اضافه در نجف هر نفر باید ۴۰۰ هزار تومان بپردازد. این امر در حالی است که ما برای این سفر ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان دادیم. اصلا این بار مالی که بر ما تحمیل شده، دور از انصاف است و باید شرکت‌های هواپیمایی خسارت بدهند، نه اینکه زائران و مسافران علاوه بر سردرگمی نگران بالا رفتن هزینه هم باشند.

معطلی 24 ساعته زائران در فرودگاه نجف/ زائران، فرودگاه را ترک کردند+ عکس و فیلم

با افزایش ریزگردها، آسمان شهرهای جنوبی و‌ مرکزی عراق به رنگ نارنجی درآمده و برای نخستین بار دولت عراق از پدیده‌ای به نام طوفان آفریقایی نام برده است. شدت طوفان به حدی است که در برخی از شهرهای عراق فاصله دید کمتر از ۵۰۰ متر اعلام شده و به همین دلیل پروازهای فرودگاه نجف و بغداد لغو است. در ادامه فیلمی از شدت گرد و غبار در جوار حرم امام حسین علیه‌الاسلام در کربلا را مشاهده می‌کنید:

 

انتهای پیام/


دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا