بین الملل

منابع عربستانی: شاهزادگان بدون اجازه بن‌سلمان حق خروج ندارند

منابع عربستانی: شاهزادگان بدون اجازه بن‌سلمان حق خروج ندارند

به گزارش گروه بین‌الملل یولن، منابع دیپلماتیک سعودی در کشورهای غربی به وبگاه سعودی‌لیکس گفتند که «محمد بن سلمان» از ترس اقدام احتمالی شاهزادگان علیه خود، تحرکات و رفت و آمدهای آنان را به شدت محدود کرده است.

به نوشته این وبگاه، اکثر شاهزادگان به دستور دیوان پادشاهی حق خروج از عربستان را ندارند، مگر اینکه مجوز شخصی محمد بن سلمان را داشته باشند، هرچند عمده درخواست‌ها برای خروج از عربستان چه برای تجارت، تفریح و حتی درمان با مخالفت ولی‌عهد مواجه می‌شود.

همچنین تحرکات و تمامی رفتارهای شاهزادگان و حضور در جشن‌ها و مراسمات مختلف در داخل عربستان نیز تحت نظر قرار دارد و شاهزادگان از این رو احساس اهانت به خود دارند.

این میزان سخت‌گیری علیه شاهزادگان در حالی است که به گفته منابع دیپلماتیک، برخی از آن‌ها علیه بن سلمان برای ممانعت از نشستن وی بر تخت پادشاهی ائتلاف کرده‌اند و ارتباطات و تماس‌های محرمانه میان شاهزادگان با علمای دینی برای اقدام علیه ولی‌عهد آغاز شده است.

به گفه این منابع، در صورتی که شاهزادگان نتوانند در نزدیک‌ترین زمان ممکن برنامه‌های خود را عملی کنند، در صورت مرگ پادشاه، باید منتظر اقدامات شدیدتری از سوی محمد بن سلمان علیه خودشان باشند.

 در صورتی که شاهزادگان نتوانند در نزدیک‌ترین زمان ممکن برنامه‌های خود را علیه بن سلمان عملی کنند، باید منتظر عواقب آن باشند.

ماه پیش نیز «مضاوی الرشید» معارض معروف دولت سعودی و ساکن در لندن، در یادداشتی در وبسایت میدل ایست آی نوشت که به احتمال بسیار بالا شاهزادگان مخالف، مانع پادشاهی «محمد بن سلمان» خواهند شد.

سعودی‌لیکس در ادامه نوشت که پس از مرگ سلمان بن عبدالعزیز نیز، «محمد بن سلمان» به اجرای سیاست‌های خود با جدیت ادامه خواهد داد و در این میان سناریوی هولناک برای او، ائتلاف شاهزادگان مخالف علیه اوست و هنوزم هم علی‌رغم سرکوب گسترده شاهزادگان مخالف و رقیب، اما نمی‌توان با اطمینان گفت که در خاندان سعودی بر روی پادشاهی او اجماع وجود دارد؛ به خصوص اینکه در ماههای اخیر رسوایی بازداشت و شکنجه تعدادی از شاهزادگان رقیب از جمله فرزندان ملک عبدالله و ولی‌عهد مخلوع محمد بن نایف، سر و صدای زیادی در پی داشته است.

طبق گزارش‌ها «محمد بن سلمان» توانسته جایگاه خود را به عنوان پادشاه آتی تا حدودی تثبیت کند، اما این مسیر بدون تهدیدات جدی علیه او نیست. مسیری که بن سلمان برای رسیدن به این نقطه پیموده و نهادهای قدرت زیادی را به حاشیه رانده، می‌تواند به مشکلات قابل توجهی برای او به هنگام پادشاهی‌اش منتهی شود.

با تمامی این اوصاف و با وجود پاکسازی‌های گسترده خاندان پادشاهی و سرکوب مخالفان و کسانی که در وفاداریشان تردید وجود داشت، اما به گفته معارضان فضای سیاسی عربستان به نفع ولی‌عهد جوان نیست و گزارش‌های بسیاری از نارضایتی قشرهای مختلف جامعه عربستان از اقدامات وی در دست است.

نشریه انگلیسی اکونومیست نیز چندی پیش در گزارشی از جامعه عربستان نوشت: «برخی می‌پرسند که آیا اقدامات محمد بن سلمان موجب تشکیل جریانی علیه او خواهد شد؟ در این باره باید گفت که فقط عده کمی هستند که معتقدند که روحانیون دینی تا ابد سکوت خواهند کرد. برخی می‌پرسند که آیا ممکن است شخصی چون روح‌الله خمینی رهبر انقلاب علیه شاه در ایران، در عربستان نیز ظهور کند؟».

یک مقام عالی رتبه سابق عربستانی ضمن یادآوری ترور «ملک فیصل» به دست برادرزاده‌اش در سال ۱۹۷۵ به اکونومیست گفته بود: «شاهزاده محمد می‌داند که خاندان پادشاهی چه کاری می‌توانند با او بکنند».

انتهای پیام/م


دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا