بین الملل

مورا برای رایزنی با مقامات روس به مسکو سفر کرد

مورا برای رایزنی با مقامات روس به مسکو سفر کرد

به گزارش گروه بین‌الملل یولن، در میانه تنش‌های غرب با مسکو بر سر اوکراین، «انریکه مورا» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از سفرش به پایتخت روسیه برای دیدار و رایزنی با مقامات این کشور خبر داد. 

وی در توییتی نوشت: در مسکو برای گفت‌وگو با همکاران روس هستم. روابط دوجانبه اتحادیه اروپا و روسیه، مسائل سیاست خارجی و معماری امنیتی اروپا در دستور کار قرار خواهد گرفت.

معاون «جوزپ بورل» افزود: اصولی که وزرای خارجه اتحادیه اروپا جمعه گذشته در برست (فرانسه) تکرار کردند، مرکز اصلی موضع اتحادیه اروپا است.

هفته گذشته و هم‌زمان با نشست اعضای ناتو و روسیه در بروکسل، جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که بارها از شرکت داده نشدن این نهاد در گفت‌وگو با مسکو گلایه کرده در یادداشتی نوشت اتحادیه اروپا در همکاری با ایالات متحده و ناتو باید تعریف کند چه کاری می‌توان برای تامین نظم امنیتی و اصول پایه‌ای بروکسل که به وضوح مورد تهدید قرار دارد، انجام داد. این موضوع، دستورکار نشست وزرای دفاع و امور خارجه اروپایی در شهر برست خواهد بود.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزود: دو چیز واضح است، باید در اتحادیه اروپا موضعی واحد اتخاذ شود و باید نقش خود را نهادینه کنیم و آن را با مسیرهای اقدام مستحکم مورد حمایت قرار داد.

بورل مدعی شده بود: روسیه می‌خواهد در این میان اتحادیه اروپا را نامربوط جلوه دهد و تفرقه راهبردی میان ایالات متحده و اروپا ایجاد کند. این کشور همچنین به‌دنبال این است که ما اثرگذاری تعیین‌کننده آن بر اوکراین و بلاروس و از سوی دیگر آسیای مرکزی را بپذیریم.

وی در ادامه ادعاهای اخیر غرب درباره قصد مسکو برای حمله به اوکراین، افزود: در مورد روابط اتحادیه اروپا و روسیه، رهبران اروپایی بیان داشته‌اند که هرگونه تحرک علیه اوکراین هزینه‌هایی واقعی و عواقبی عظیم را به‌دنبال خواهد داشت. ما باید علاوه بر اتخاذ رویکرد اعمال مجموعه‌ای از تحریم‌ها، برای شتاب بخشیدن به مسیرهای اقدام دیگری در چارچوب کلی عقب راندن، مهار و درگیری با روسیه آمادگی داشته باشیم.

این مقام اروپایی پیش‌تر نیز گفته بود گفت‌وگو با روسیه ضروری است اما گریزی از قاطعیت و بازدارندگی از طریق حمایت قاطعانه از حق حاکمیت اوکراین و تمامیت ارضی این کشور وجود ندارد.

مقام‌های ارشد مسکو بارها ادعاهای واشنگتن، متحدان اروپایی و دولت غربگرای اوکراین درباره تدارک روسیه برای حمله به این کشور را رد کرده‌اند و همزمان درباره تبعات الحاق اوکراین به ناتو حضور این ائتلاف در نزدیکی روسیه هشدار داده‌اند.

پس از مذاکرات واشنگتن و مسکو، نشست ناتو و روسیه در ۱۲ ژانویه برگزار شد. در این دو روز مذاکرات، طرفین در مورد مسائل امنیتی اروپا از جمله تنش حول مسئله اوکراین بحث و تبادل‌نظر کردند.

قبل از این گفت‌وگوها، روسیه پیش‌نویس پیشنهادهای خود را ارائه کرد که شامل دو خواسته مرتبط با امنیت ملی این کشور بود–جلوگیری از گسترش بیشتر ناتو به سمت شرق اروپا و دورتر کردن تسلیحات این بلوک نظامی از مرز روسیه.

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین تاکید کرده که روسیه نیروهای نظامی خود را به خاطر افزایش تنش‌ها و اقدامات ناتو در نزدیکی مرزهای اوکراین نگه خواهد داشت. 

سخنگوی کاخ کرملین در این خصوص گفته در شرایطی که ناتو رزمایشهای مختلف و تحرکات نظامی فزاینده‌ای در اطراف مرزهای ما دارد ما مجبوریم پاسخ دهیم و مجبوریم اقدامات احتیاطی اتخاذ کنیم. این دلیلی است که چرا نظامیان ما در آنجا حضور دارند. 

تنش در مرز اوکراین و روسیه در حالی طی روزهای گذشته افزایش یافته که مذاکرات امنیتی آمریکا و روسیه هیچ نتیجه مثبتی به دنبال نداشته است. 

انتهای پیام/


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا