بین الملل

نابودی جنگنده میگ-۲۹ و بالگرد میل-۸ ارتش اوکراین

نابودی جنگنده میگ-۲۹ و بالگرد میل-۸ ارتش اوکراین

به گزارش سرویس بین‌الملل یولن، وزارت دفاع روسیه بعد از ظهر شنبه به وقت تهران از حمله موفق به یک انبار مهمات در پایگاه هوایی «هیرهورود» در شرق اوکراین و از بین رفتن شاماری از تجهیزات نظامی اوکراین از جمله جنگنده و بالگرد  خبر داد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز» «ایگور کوناشنکوف» سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفت که در جریان این حمله موفق یک فروند جنگنده «میگ-۲۹» و بالگرد «میل-۸» اوکراین مستقر در این پایگاه هوایی از بین رفتند.

کوناشنکوف گفت که روسیه ۸۵ هدف نظامی در اوکراین از جمله دو پست فرماندهی، سه موشک انداز، چهار توپ، یک انبار مهمات و دو انبار لجستیک و غیره را هدف قرار داده است.

در رویدادی مرتبط با تحولات اوکراین، «ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین در مصاحبه با وب‌سایت روزنامه آلمانی «بیلد» تصریح کرد که اوکراین همچنان بر روی مذاکره با روسیه حساب می‌کند و توضیح داد: «امروز، اوکراین چاره‌ای جز نشستن در میز مذاکرات ندارد.»

مذاکرات میان روسیه و اوکراین در تاریخ ۲۸ فوریه (۹ اسفند ماه) و چهار روز بعد از آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین آغاز شد و چندین دور نشست در بلاروس انجام گرفت و سپس مذاکره‌کنندگان دو کشور از طریق ویدئوکنفرانس به نشست‌های خود ادامه دادند. در تاریخ ۱۰ مارس (۲۲ اسفند ماه)، ترکیه، نشست میان «سرگئی لاوروف» و «دیمیترو کولبا» وزرای خارجه روسیه و اوکراین را در حاشیه نشست دیپلماتیک آنتالیا سازماندهی کرد و ۲۹ مارس (۱۲ فروردین ماه) نشست  رو در رو بین نمایندگان اوکراین و روسیه در استانبول برگزار شد.

همانطور که «ولادیمیر مدینسکی» مشاور «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه پس از نشست استانبول اعلام کرد، هیأت روس، موضع و پیشنهادات طرف اوکراینی که کاملاً‌ تدوین شده بود را دریافت کرد و آن را بررسی خواهند کرد.

در تاریخ سوم آوریل (۱۶ فروردین ماه)، مدینسکی گفت که پیش‌نویس معاهده بین روسیه و اوکراین هنوز برای ارائه به نشست بعدی هیأت‌های اوکراینی و روس آماده نشده است و ادامه داد که اوکراین یک رویکرد واقع‌گرایانه‌ای نسبت به موضوع وضعیت بی‌طرفی و غیرهسته‌ای شدن اتخاذ کرده است.

در تاریخ ۲۴ فوریه (پنجم اسفند ماه)، «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه در واکنش به درخواست کمک رهبران جمهوری‌های دونباس، اعلام آغاز عملیات نظامی  روسیه در اوکراین کرد و بارها از آن زمان تاکید کرده است که مسکو قصد اشغال قلمروهای اوکراین را ندارد و هدف اصلی این کشور غیرنظامی کردن و نازی زدایی اوکراین است.

انتهای پیام/.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا