بین الملل

نخستین سفر وزیر خارجه ترکیه به فلسطین اشغالی بعد از ۱۵ سال

نخستین سفر وزیر خارجه ترکیه به فلسطین اشغالی بعد از ۱۵ سال

به گزارش گروه بین‌الملل یولن، منابع خبری از سفر روزهای آتی وزیر خارجه ترکیه به فلسطین اشغالی خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری «نیوز آرمنیا» به نقل از روزنامه «دیلی صباح»، «مولود چاووش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه روز چهارشنبه هفته جاری به سرزمین‌های اشغالی سفر خواهد کرد .این نخستین  سفر وزیر خارجه ترکیه به فلسطین اشغالی در ۱۵ سال گذشته خواهد بود.

چاووش اوغلو پیشتراعلام کرده بود که قصد دارد در ۲۵ مه (چهارشنبه ۴ خرداد) به اسرائیل سفر کند و با «یائیر لاپید» همتای صهیونیست خود دیدار کند. او همچنین قصد دارد یک روز قبل از سفر خود به اسرائیل از فلسطین دیدن کند.

ترکیه و رژیم موقت صهیونیستی در هفته‌های اخیر برای ترمیم روابط دیرینه خود تلاش کرده‌اند. «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه در ماه مارس گفت که به همکاری در حوزه  انرژی با تل آویو امیدوار است.

اواخر فروردین ماه بود که وزیر خارجه ترکیه از برنامه خود برای سفر به فلسطین اشغالی سخن گفت. مولود چاووش اوغلو گفته بود: «در نظر دارم هفته سوم می (اواخر اردیبهشت- اوایل خرداد) به اسرائیل بروم.»

به دنبال سفر اواسط اسفندماه سال گذشته «اسحاق هرتزوگ» رئیس رژیم  موقت صهیونیستی به ترکیه و میزبانی رجب طیب اردوغان از او، روابط آنکارا و تل‌آویو گرم شده است.

رئیس‌جمهور ترکیه البته به ادعای حمایت از فلسطین ادامه داده و بعد از انتقادات از سفر هرتزوگ مدعی شد: «اقداماتی که برای روابط سیاسی-اقتصادی با اسرائیل انجام می‌دهیم یک موضوع است و قضیه بیت‌المقدس موضوعی دیگر. راه دفاع مؤثر از آرمان فلسطین، داشتن یک رابطه معقول، منطقی، منسجم و متعادل با اسرائیل است.»

پس از سفر سفر اسحاق هرتزوگ به آنکارا و دیدار او با رجب طیب اردوغان،  وزیر خارجه رژیم موقت صهیونیستی در سفری به «آتن» پایتخت یونان گفت: «همه می‌دانند روابط بین اسرائیل و ترکیه بهبود پیدا کرده و این امری سرّی نیست.»

وزیر خارجه رژیم صهیونیستی ضمن تاکید بر لزوم متنوع‌سازی منابع انرژی از توافق تل آویو-آتن برای همکاری دو طرف در ارزیابی سرمایه‌های انرژی در خاورمیانه خبر داد. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا