اخبار بورس

نرخ‌های بانکی چه تاثیری روی بورس دارند؟

نرخ‌های بانکی چه تاثیری روی بورس دارند؟

محمد صادق میرزائی، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با یولن مطرح کرد:

به گزارش یولن، نرخ سود بانکی و نرخ بهره بین بانکی دو مولفه‌ای هستند به صورت کوتاه مدت و بلند مدت می‌توانند روی بورس تاثیر بگذارند.

نرخ سود بانکی، نرخی است که در مقابل سرمایه‌گذاری افراد به آن‌ها پرداخت می‌شود. برای نمونه اگر نرخ سود بانکی ۲۰ درصد باشد، براساس قرارداد ماهانه این سود به حساب فرد سرمایه‌گذار وایز خواهد شد. البته نکته قابل توجه اینجاست که این سود سالیانه است؛ اما به صورت ماهانه نیز پرداخت می‌شود.

در تعریف نرخ بهره بین بانکی نیز باید گفت که این نرخ بازار بین بانکی تعیین می‌شود و می تواند بر سایر بازار‌ها نیز تاثیر بگذارد. نرخ بهره بین بانکی در واقع به نرخ سود اعمال شده بر وام‌های کوتاه‌مدت بین بانک‌ها اشاره می‌کند. در ادبیات اقتصادی، ممکن است به علت کوتاه بودن مدت زمان این وام‌ها (یک روز یا همان ۲۴ ساعت)، نرخ تعلق گرفته به آن‌ها را «نرخ یک شبه» نیز گفته شود.

در حال حاضر بانک‌های خصوصی و دولت کشور برای سرمایه‌گذاری بلند مدت سود سالیانه ۲۵ الی ۱۸ درصدی را پرداخت می‌کنند. به عقیده برخی از کارشناسان این میزان سود پرداختی با توجه به تورم و دیگر مشکلات اقتصادی عدد پایینی است.

همچنین نرخ بهره بین بانکی در آخرین گزارش بانک مرکزی حدود ۰.۰۲ درصد کاهش یافته و به عدد ۲۳.۵۵ رسیده است. طی دو هفته اخیر شاهد کاهش نرخ بهره بین بانکی بودیم و کارشناسان بانکی نیز اعلام کردند که احتمالا روند کاهشی تا پایان ماه ادامه داشته باشد.

واکنش بازار‌ها نسبت به نرخ بهره

محمدصادق میرزائی، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با یولن اظهار کرد: افزایش نرخ بهره می‌تواند تاثیر یکسانی روی بازار‌ها داشته باشد. زمانی که سیاست‌گذاران، دولتمردان و بانک مرکزی بنا بر سیاست‌های خود تصمیم می‌گیرد نرخ بهره بانکی را افزایش دهد، تمامی بازار‌ها دچار رکود می‌شوند؛ چراکه سرمایه‌گذار به این نتیجه می‌رسد که می‌تواند سود ثابت بالاتری از بانک دریافت کند.

وی ادامه داد: سیاست گذار نیز تصمیم گرفته است که تورم را کنترل کند. برای کنترل تورم نرخ بهره بانکی را افزایش می‌دهد تا نقدینگی را جذب بانک کند.

میرزائی تاکید کرد: در کشور ما بانک مرکزی فارغ از دولت نیست و این موضوع اشتباه است.

بازار‌های موازی چه اثری از افزایش سود بانکی می‌گیرند؟

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به تاثیرپذیری بازار‌ها از افزایش سود بانکی گفت: بازار طلا، دلار و تا حدودی ملک دچار رکود می‌شوند و سرمایه‌گذار ترجیح می‌دهد در شرایط رکودی یک سود ثابت بالاتری داشته باشد.

تاثیر نرخ سود بانکی روی بورس

میرزائی درخصوص بورس نیز اظهار کرد: در بورس صنایع صادرات محور احتمالا درجا می‌زنند و سهام ریالی همانند بانکی و خودرویی شرایط بهتری خواهند داشت. اما کلیت بورس دچار رکود می‌شود و شرایط بازار بر صنایع و تک سهم‌ها ارجحیت دارد. 

وی توضیح داد: زمانی که بازار سرمایه دچار رکود شود کاری به صنایع نداریم. در مقابل مادامی که نرخ بهره توسط دولت کاهش پیدا کند بازار نیز شرایط بهتری خواهد داشت. 

تاثیر نرخ بهره بین بانکی روی بورس

این کارشناس بازارسهام درخصوص تاثیر نرخ بهره بین بانکی روی بورس گفت: نسبت نقدینگی نسبت به دوسال اخیر کاهشی شده است. این باعث می‌شود انتظارات تورمی در میان مدت کاهش پیدا کند و از این سو نرخ بهره بین بانکی افزایش چندانی نخواهد داشت و احتمالا طی چند ماه کاهشی نیز شود.

وی ادامه داد: اگر نرخ بهره بین بانکی کاهشی شود بورس نیز واکنش نشان می‌دهد؛ چراکه درحال حاضر فروش نفت باعث شده قیمت دلار کنترل شود و بازار نسبت به آن واکنش نشان می‌دهد.

میرزائی توضیح داد: ارزش افزود خلق شده باعث می‌شود که در زمان کاهش نرخ بهره بین بانکی بورس نسبت به سایر بازار‌ها واکنش سری‌تر نشان دهد. درنتیجه با اندک کاهش نرخ بهره بین بانکی، بورس می‌تواند واکنش مثبت بسیار خوبی نشان دهد.

مجله خبری یولن

دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا