بین الملل

نگرانی عراق نسبت به خروج سرکرده‌های داعش از زندان‌‌های شبه نظامیان آمریکا

نگرانی عراق نسبت به خروج سرکرده‌های داعش از زندان‌‌های شبه نظامیان آمریکا

به گزارش سرویس بین الملل یولن، «قاسم الاعرجی» مشاور امنیت ملی عراق امروز شنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی عراق گفت: وجود اردوگاه الهول در شرق سوریه تهدیدی واقعی محسوب می‌شود.

به گزارش موازین نیوز، الاعرجی افزود: بیش از ۱۲ هزار تروریست در نزد نیروهای دموکراتیک سوریه هستند و داعش هم تلاش‌هایی برای شکستن این زندان‌ها انجام داده است؛ در حالی که  اکثر سرکرده‌های داعش در این زندان‌ها هستند.

الاعرجی پیش از این نیز بارها در دیدار با مسئولین آمریکایی و نمایندگان سازمان ملل  بر لزوم حل پرونده اردوگاه الهول تاکید کرده و همچنین گفته بود که  بیش از ۱۰ هزار تروریست، از اتباع بیش از ۵۰ کشور، در حال حاضر، در زندان‌های نیروهای دموکراتیک سوریه در الحسکه در شمال شرق سوریه حضور دارند و تهدید واقعی برای منطقه و جهان به شمار می‌روند.

اردوگاه الهول، در ۱۵ کیلومتری مرزهای مشترک سوریه و عراق واقع شده و  بزرگترین اردوگاه عناصر داعش در عراق و سوریه محسوب می‌شود که تحت کنترل  نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) وابسته به آمریکا، قرار دارد.

در درگیری‌های نیروهای کُرد وابسته به آمریکا برای بازپس‌گیری آخرین منطقه تحت کنترل داعش، هزاران نفر از اعضای داعش از صحنه این درگیری فرار کردند عناصر دستگیر شده داعش به مراکز بازداشت انتقال یافتند اما خانواده‌های آنها به الهول منتقل شدند.

 بسیاری از ناظران، پتانسیل موجود در این اردوگاه را برای احیای مجدد داعش مناسب توصیف می‌کنند. در اردوگاه الهول، نزدیک به ۷۰ هزار نفر زندگی می‌کنند که اغلب آنها کودک و زن هستند گفته می‌شود که نزدیک نیمی از آنها عراقی هستند. اداره این اردوگاه، طی گزارشی که اوایل مهرماه گذشته منتشر شد، تایید کرد که در این اردوگاه نزدیک به ۴۰ هزار زن و کودک داعشی از ۵۳ کشور جهان به سر می‌برند. کشورهای اروپایی با بازگشت این اتباع خود به دلیل خطراتی که برای امنیت این کشورها دارند، مخالفت می‌کنند.

حضور عناصر گروه تروریستی داعش در زندانهای سوریه و عراق، مشکلات بسیاری را به همراه داشته است؛ به نحوی که در جریان حوادث اخیر زندان الحسکه، نظامیان آمریکایی، صدها داعشی را فراری دادند و در استان دیرالزور، مستقر کردند.

انتهای پیام/.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا