بین الملل

هشدار کارشناسان ارشد هسته‌ای به بایدن: مبادا به بن سلمان اجازه غنی‌سازی بدهی!

هشدار کارشناسان ارشد هسته‌ای به بایدن: مبادا به بن سلمان اجازه غنی‌سازی بدهی!

آکسیوس دیروز (۳۰ شهریور) نوشت که ۲۷ کارشناس امضا کننده این نامه ضمن حمایت از عادی سازی روابط تل آویو و ریاض نوشتند که عربستان برای تولید انرژی صلح آمیز هسته ای به غنی سازی اورانیوم نیاز ندارد.

این کارشناسان تاکید کردند که غنی‌سازی اورانیوم در خاک عربستان سعودی می‌تواند این کشور را در آستانه دستیابی به تسلیحات هسته‌ ای قرار داده و واشنگتن باید از وقوع این امر جلوگیری کند.

امضاکنندگان این نامه شامل چندین مقام سابق دولت‌های جمهوریخواه و دموکرات آمریکا بوده و در مسائل هسته‌ای یا خاورمیانه تخصص دارند.

دیوید آلبرایت، کارشناس ارشد هسته ای، اولی هاینونن و پیر گلدشمیت، معاونان مدیرکل سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی و یعقوب ناگل مشاور امنیت ملی سابق بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، از جمله این افرادند.

مرکز آموزش سیاست عدم اشاعه و اندیشکده هوادار اسرائیل بنیاد دفاع از دموکراسی ها متولیان تهیه این نامه بودند.

در ادامه این نامه آمده که تهدیدهای عربستان برای تهیه فناوری هسته ‌ای از چین دلیلی برای تغییر سیاست آمریکا در قبال غنی‌سازی هسته ‌ای نیست و این اقدام احتمالی «نشانه ضعف» واشنگتن قلمداد شده و می‌تواند دیگر کشورها را به در پیش گرفتن تلاش هایی مشابه تشویق کند.

کارشناسان افزودند که اگر عربستان اجازه یابد مانند ایران دارای توانمندی غنی سازی اورانیوم باشد، مسابقه تسلیحات هسته ای در منطقه آغاز خواهد شد.

به نوشته آکسیوس، درخواست عربستان برای غنی‌سازی اورانیوم در چهارچوب برنامه هسته ‌ای غیرنظامی، پیچیده‌ترین و حساس ‌ترین بخش توافقی است که کاخ سفید در حال مذاکره آن با ریاض و تل آویو است.

علاوه بر کارشناسان امضاکننده این نامه، احزاب مخالف دولت نتانیاهو و بسیاری از اعضای کنگره آمریکا نیز با غنی سازی در خاک عربستان سعودی مخالفند.

۳۱۱۳۱۱

مجله خبری یولن

دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا