بین الملل

واکنش ایران به قرار گرفتن پیمان آکوس در دستورکار شورای حکام آژانس

واکنش ایران به قرار گرفتن پیمان آکوس در دستورکار شورای حکام آژانس

به گزارش گروه سیاست خارجی یولن، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه امشب (چهارشنبه) در پاسخ به سئوالی مبنی بر دیدگاه جمهوری اسلامی ایران در زمینه قرار گرفتن همکاری سه جانبه آمریکا، انگلیس و استرالیا موسوم به  AUKUS (آکوس) در دستورکار اخیر نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تصریح کرد: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به عنوان نهادی تخصصی وظیفه کمک به بهره مندی اعضا از انرژی صلح آمیز هسته‌ای و جلوگیری از اشاعه تسلیحات هسته‌ای را دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: حق همه کشورهای عضو ان.پی.تی است که از انرژی صلح آمیز هسته‌ای بهره برداری کنند. 

خطیبزاده تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران بر اعمال استانداردهای دوگانه در برخورد با اعضای معاهده عدم اشاعه از سوی غرب بویژه آمریکا و انگلیس تاکید کرده و سابقه منفی استرالیا در زمینه عدم اشاعه در گذشته را مورد توجه قرار می‌دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: پیمان AUKUS به صورت بالقوه می‌تواند ریسک اشاعه هسته‌ای را افزایش دهد. در این خصوص، سکوت، مخفی کاری یا توجیه سیاسی برخی کشورها، کمکی به رفع نگرانی‌ها نمی‌کند و ایران ضمن دعوت همگان به مقابله با خطرات اشاعه هسته‌ای و تهدید صلح، از این کشورها می‌خواهد تا به تعهدات خود ذیل معاهده ان.پی.تی پایبند باشند.  

خطیب‌زاده پیشنهاد مطرح شده برای رسیدگی به ریسک‌های اشاعه‌ای ناشی از AUKUS در آژانس را مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران خواند.

انتهای پیام/


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا