سلامت

وزیر بهداشت: مرجعیت علمی ایران در منطقه افقی دست‌یافتنی است

وزیر بهداشت: مرجعیت علمی ایران در منطقه افقی دست‌یافتنی است

به گزارش خبرنگار یولن، دکتر بهرام عین‌اللهی روز پنجشنبه در جریان سفر به استان اردبیل ، سطح خدمات حوزه سلامت و علوم پزشکی ایران را در منطقه قابل قبول و مطلوب ارزیابی کرد و با اشاره به دیدار خود با وزیر بهداشت ۹ کشور منطقه گفت: همه آنها به قوی بودن سیستم بهداشت و درمان ایران اذعان دارند.

وی که در آیین گشایش نشست‌های تخصصی بیست و سومین کنگره ملی سالیانه و نهمین کنگره بین‌المللی پژوهشی دانشجویان علوم پزشکی کشور سخن می‌گفت، توسعه رشته‌های مختلف علوم پزشکی در ایران را به رغم ۴۳ سال فشار و تحریم، ستودنی خواند و افزود: این دستاوردها و جایگاه فعلی حوزه سلامت کشور ما در سایه مجاهدت همگانی به دست آمده است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به سفر اتباع کشورهای همجوار به ایران برای دریافت خدمات درمانی و سلامت، اظهار کرد: بسیاری از مقامات کشورهای همسایه در دیدارهای خود خواستار کمک ایران در زمینه خدمات بهداشت و درمان هستند و ما باید این رسالت و نقش خود را در منطقه حفظ کرده و ادامه دهیم.

وی خودباوری و اتکای به خود را در حوزه سلامت و بهداشت ضروری خواند و اضافه کرد: دانشگاه‌های علوم پزشکی که مظهر علم و محل تولید و نماد حرکت به سمت پیشرفت هستند، باید از ظرفیت‌های موجود حداکثر استفاده کرده و برای رشد علمی و قرار گرفتن ایران در جایگاه ممتاز منطقه تلاش کنند.

دکتر عین‌اللهی با بیان این که نظام آموزشی مبتنی بر جزوه و حفظ یافته‌های دیگران رسالت دانشگاه نیست، تاکید کرد: دانشگاه محل ضبط و بیان نیست بلکه مکانی برای تولید علم محسوب می‌شود و باید به محلی برای شکوفایی و تولید علم تبدیل شود.

وی دانشجو پروری و کمک به تولید علم را مهمترین وظیفه استادان دانشگاه دانست و اضافه کرد: بایستی به ابتکار و تولید علم در دانشگاه امتیاز، نمره و رونق دهیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به احتمال تداوم تحریم دشمنان علیه کشورمان، بر ضرورت کسب استقلال علمی کشور تاکید کرد و ادامه داد: برای توسعه علمی باید مرزهای بین استاد و دانشجو برداشته شود و فرایند تحصیل در دانشگاه به حرکت علمی منسجم و متعالی ختم شود.

وی بر لزوم توجه به علوم نافع در دانشگاه‌ها و حضور جوانان و دانشجویان در مراکز تحقیقاتی دانشگاهی تاکید کرد و گفت: روسای دانشگاه‌ها باید پذیرای دانشجویان در مراکز تحقیقاتی باشند و برای این کار به مراکز تحقیقاتی که دانشجویان را به کار می گیرند و نیز به دانشجویان و استادان محقق، امتیاز دهند.

وزیر بهداشت: مرجعیت علمی ایران در منطقه افقی دست یافتنی است

دکتر عین‌اللهی با بیان این که هر چه قدر به پژوهش در رشته‌های مختلف علوم توجه کنیم، به همان میزان پیشرفت خواهیم کرد، افزود: منابع لازم برای فعالیت‌های پژوهشی نیز باید در اختیار دانشجویان و دانشگاه‌های پژوهش‌محور قرار گیرد.

وی دیپلماسی سلامت را لازمه بخش سلامت و پزشکی کشور دانست و اضافه کرد: دانشگاه‌های واقع در مناطق مختلف کشور باید با کشورهای همجوار در زمینه فعالیت علمی و مبادله دانشجو و استاد همکاری داشته باشند و در این میان، به جذب گردشگران سلامت نیز توجه ویژه کنند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، جایگاه پانزدهم ایران در سرعت رشد علمی در علوم پزشکی و سلامت در بین کشورهای دنیا را مطلوب خواند و اظهار کرد: با وجود ۱۳ واحد پارک علم و فناوری سلامت در کشور، رتبه ایران در این زمینه قابلیت ارتقا هم دارد.

وی با اشاره به وجود برخی نارسایی‌ها در زمینه تولید دارو به رغم توان دانشمندان بومی در زمینه علوم پزشکی گفت: ما در همه استان‌ها قابلیت تولید دارو داریم و باید در این زمینه نیز کار انقلابی انجام دهیم و بر همین مبنا، دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل امروز ماده اولیه سه داروی اعصاب و روان را رونمایی کرد که پیش از این از کشورهای خارجی وارد می‌شد.

دکتر عین‌اللهی، وضعیت علوم پزشکی در سال‌های قبل از انقلاب را غیرقابل قبول خواند و با اشاره به وابستگی کامل کشور به خارج در زمینه علوم پیشرفته پزشکی آن زمان اظهار کرد: کشور ما در اوایل انقلاب در رشته‌های تخصصی پزشکی محدودیت جدی داشت و آموزش تنها در یک رشته فوق تخصصی دایر بود و در بسیاری از مناطق کشور، پزشکان پاکستانی و بنگلادشی به طبابت می پرداختند.

وی بیان کرد: در سال ۱۳۶۵، با ادغام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تحول عظیمی در حوزه علوم پزشکی و سلامت در کشور رخ داد و از آن زمان تاکنون ۶۶ دانشگاه علوم پزشکی در کشور فعال و دایر شده است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شمار کنونی دانشجویان رشته‌های مختلف حوزه پزشکی و سلامت را بیش از ۲۶۰ هزار نفر و ۲۰ هزار عضو هیات علمی اعلام کرد و گفت: ما هم اکنون در تمامی رشته‌های علوم پزشکی موجود در دنیا در داخل کشور رشته تحصیلی دایر شده داریم.

وزیر بهداشت: مرجعیت علمی ایران در منطقه افقی دست یافتنی است

به گزارش یولن، در این آیین، چند تن از دانشجویان پژوهشگر برگزیده حوزه بهداشت و درمان و علوم پزشکی و سلامت کشور با حضور وزیر بهداشت و درمان تجلیل شدند.

بیست و سومین کنگره ملی سالیانه و نهمین همایش بین المللی پژوهشی دانشجویان علوم پزشکی سراسر کشور از روز گذشته با حضور ۴۰۰ دانشجوی پژوهشگر داخلی و خارجی در شهر اردبیل آغاز شده است.

بنا به اعلام سرپرست علمی این کنگره و همایش ملی و بین‌المللی، یک هزار و ۸۹۴ خلاصه مقاله از سوی دانشجویان داخلی و خارجی به دبیرخانه این کنگره ارسال شده بود که از میان آنها، ۷۱۷ مقاله به منظور ارائه به صورت سخنرانی، پوستر و ای.پوستر انتخاب شده است.

این رویداد مهم با حضور ۵۵۰ نفر میهمان داخلی و خارجی در مدت سه روز در حال برگزاری است و دانشجویانی از کشورهای جمهوری آذربایجان، بحرین، غنا و ازبکستان در بخش بین الملل این کنگره حضور دارند.

وزیر بهداشت: مرجعیت علمی ایران در منطقه افقی دست یافتنی است

همزمان با این کنگره، از سه داروی فناورانه که توسط دانشجویان و مراکز پژوهشی استان اردبیل تولید شده و مرحله ارزیابی علمی را طی کرده است، رونمایی ‌شد.

در بخش ایده‌های فناورانه این رویداد علمی نیز، فردا از میان ۶۰ ایده فناورانه ارائه شده به دبیرخانه این کنگره در حوزه سلامت، هشت ایده برتر برگزیده نیز در یک پنل تخصصی ارائه و معرفی می‌شود.

فردا همزمان با اختتامیه این کنگره، اولین جشنواره ملی پژوهش و فناوری دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور نیز برگزار شده و از منتخبان این جشنواره تجلیل به عمل می‌آید.

دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا