اقتصادی

وزیر راه و شهرسازی پشت فرمان لوکوموتیو مسکن/مقدمات وعده مسکنی رئیس جمهور مهیا می‌شود

به گزارش خبرنگار اقتصادی یولن، تلاش وزارت راه و شهرسازی برای تحقق بزرگترین وعده مسکنی رئیس جمهور یعنی ساخت ۴ میلیون مسکن در ۴ سال این روزها بیشتر از هر زمان دیگری شده است.

برگزاری جلسات پیاپی و نشر اتفاقات پیرامون این جلسات در فضای رسانه کشور موید این امر است که رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی کفش آهنین به پا کرده و در صدد است، یکی دیگر از بزرگترین پروژه‌های عمرانی اجرا شده پس از انقلاب اسلامی را کلید بزند.

* آیا وعده دولت قبل برای تامین زمین ۵ میلیون مسکن تامین شده بود؟

در همین راستا گام ابتدایی برداشته توسط وزارت راه و شهرسازی به منظور ساخت مسکن مسئله تامین زمین است. پیش از این و بر اساس مصاحبه‌های متولیان مسکن در دولت گذشته که همچنان در این دولت نیز بر سر کار هستند، گمان می‌رفت، هیچ مشکلی در جهت تامین زمین برای ساخت ۴ میلیون مسکن وجود ندارد.

در این مورد، محمود محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در گفت‌وگویی با خبرنگار اقتصادی فارس که در مقطع زمانی اول فروردین سال ۱۴۰۰ انجام شده و به دنبال آن در ۱۰ فروردین سال ۱۴۰۰ نیز بار دیگر تکرار شد، ضمن پاسخ به این سوال که آیا وزرات راه و شهرسازی امکان تامین زمین و همچنین معرفی افراد واجد شرایط برای استفاده از ۳۶۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی به منظور ساخت مسکن را دارد یا خیر؟ گفت: «به طور کلی باید گفت، این آمادگی در وزارت راه و شهرسازی وجود دارد و برنامه ریزی برای تامین زمین ۵ میلیون واحد مسکونی در سطح کشور انجام شده است و از نظر آمادگی و اقدام مشکلی برای ساخت ۱.۲ میلیون واحد مسکونی در سال ۱۴۰۰ وجود ندارد.»

بر اساس این اظهارات محمود زاده که در آن بازه زمانی به عنوان معاون مسکن و ساختمان محمد اسلامی در دولت قبل فعالیت می‌کرد، این وزارت‌خانه نباید هیچ مشکلی در تامین زمین وعده مسکنی رئیس جمهور در ۴ سال آتی وجود داشته باشد.

*دستور رستم قاسمی برای تامین قطعی زمین ۴ میلیون واحد مسکونی

با این وجود، بررسی میدانی انجام شده پیرامون فعالیت وزارت راه و شهرسازی در روزهای اخیر بیانگر آن است که بار دیگر فراخوان به دستگاه‌های دولتی خصوصا اداره کل وزارت راه و شهرسازی در استان‌های مختلف صادر شده تا بار دیگر شرایط برای تامین زمین ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی در همه شهرهای کشور انجام شود.

بر همین اساس، رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی پس از اطلاع از این مسئله که ادعاهای انجام شده پیرامون تامین زمین تا پیش از این واقعیت اجرایی نداشته است، دستور به تشکیل جلسات برای حل این مسئله در وزارت راه و شهرسازی داده است.

احمد اصغری مهرآبادی معاون وزیر راه و شهرسازی پس از این دستور، به منظور بررسی راهکارهای لازم جهت تامین زمین مورد نیاز ساخت ۱ میلیون واحد مسکونی در شهرهایی که با کمبود زمین مواجه هستند، از مدیر کل اداره راه و شهرسازی استان‌های کشور خواست، ضمن ارائه اطلاعات دقیق زمین به تفکیک هر شهر و پروژه به ترتیب در سلسله جلساتی به مدت ۸ روز حاضر شوند.

این جلسات که صبح امروز دوشنبه مورخ ۱۰ آبان سال ۱۴۰۰ با حضور مدیرکل اداره راه و شهرسازی استان البرز کلید خورده است تا ۱۸ آبان سال ۱۴۰۰ با حضور مدیران تمامی استان‌های کشور پیگیری خواهد شد.

با توجه به اینکه تامین زمین طرح ساخت ۴ میلیون مسکن در ۴ سال در قالب طرح نهضت ملی مسکن یکی از مهمترین ارکان تحقق این مسئله تلقی می‌شود، بنابراین برگزاری این جلسات با دستور مستقیم وزیر راه و شهرسازی می‌تواند، گام بلندی در جهت تحقق این وعده رئیس جمهور تلقی شود.

این اقدام وزیر راه و شهرسازی در فراخوان تامین زمین در شرایطی رقم می‌خورد که پیش از این زمین لازم برای ساخت مسکن در ۸۰۰ شهر کشور تامین شده و قرار است، شرایط لازم برای تامین مهمترین نهاده ساخت مسکن، در سایر شهرهای کشور را مهیا کند.

*تامین زمین یکی از مهمترین ارکان تحقق وعده مسکنی رئیس جمهور

به گزارش فارس، راحت شدن خیال مردم از تامین زمین وعده مسکنی رئیس جمهور از آن جهت حائر اهمیت دارد که در سطح کشور به طور میانگین بیشتر از ۶۰ درصد هزینه یک واحد مسکونی به تامین زمین اختصاص دارد.

به عبارت دیگر اگر وزارت راه و شهرسازی بتواند زمین لازم برای ساخت ۴ میلیون مسکن را در قالب طرح‌های متنوع نظیر اجاره ۹۹ ساله به مردم با هزینه تقریبا صفر واگذار کند، بار بزرگی را از دوش مردم حذف کرده و با توجه به اینکه مصرف‎ کننده نهایی به طور مستقیم پس از ساخت مسکن در این واحدها ساکن می‌شود، لذا تنها پرداخت هزینه ساخت مسکن آن هم در قالب تسهیلات بلند مدت ۲۰ ساله و آورده اولیه متقاضیان منجر به صاحب‌خانه شدن آن‌ها خواهد شد.

در پایان باید گفت، اقدامات وزیر راه و شهرسازی در مدت گذشته بیانگر این مسئله است که بر خلاف وزرای پیشین راه و شهرسازی، وی معطل فعالیت معاونان خود در حوزه ساخت مسکن نمانده است و ضمن تلاشی مضاعف بر خلاف شایعات مطرح شده، خود پشت فرمان لوکوموتیو مسکن برای ساخت ۴ میلیون مسکن در ۴ سال نشسته است.

انتهای پیام/ب


دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا