فرهنگ و هنر

ویژگی‌ها و جایگاه حضرت زینب (س) در نگاه اندیشمندان اهل سنت

ویژگی‌ها و جایگاه حضرت زینب (س) در نگاه اندیشمندان اهل سنت

به گزارش خبرنگار قرآن و فعالیت‌های دینی یولن حضرت زینب (س) از جمله شخصیت‌های بزرگی است که اندیشمندان با دیدگاه‌های مختلف درباره وی لب به سخن گشوده و از سجایای فردی، اجتماعی و اخلاقی او سخن گفته‌اند. از نگاه دانشمندان اهل سنت، حضرت زینب شخصیت بی‌بدیل و الگوی نمونه‌ای است که در بسیاری از ویژگی‌ها از دیگران برتر و دارای کامل‌ترین ویژگی‌‌ها و خصوصیات است.

حجت‌الاسلام محمد زاهدی‌مقدم کارشناس مذهبی و پژوهشگر اهل بیت (ع) در گفت‌وگو با فارس درباره خصوصیات و ویژگی‌های حضرت زینب (س) گفت: معرفی و بیان ویژگی‌های انسان‌های بزرگ تاریخ اسلام می‌تواند زوایای مختلفی از زندگی آنها را به تصویر کشانده و راه کشف و شناخت حقیقت را به روی طالبان معرفت باز کند. حضرت زینب (س) یکی از این بزرگان است که ویژگی‌های خاصی چون طاهره، شاعره، عقل کامل و برتر، سخنوری بی بدیل، دارای قلبی استوار، دارای فصاحت و بلاغت، حافظ نسل حسین (ع)، حامل فضایل اهل بیت (ع)، مجاهد و… است که اینها بخشی از ویژگی‌هایی است که از زبان دانشمندان اهل سنت بیان شده است.

دارنده عقلی کامل و برتر

وی بهره بردن از عقل و اندیشه کامل را از ویژگی‌هایی حضرت زینب (س) از زبان بزرگان اهل سنت دانست و گفت: این ویژگی تنها شامل افرادی می‌شود که ظرفیت آن را از سوی خداوند متعال داشته باشند. ابن اثیر جزری نسب شناس بزرگ اهل سنت از عقیله بنی هاشم؛ زینب کبری (س) به عنوان زنی عاقل، کامل و خردمند یاد کرده و سخنان کوبنده او در مجلس یزید را بهترین دلیل بر عقلانیت و شجاعت او دانسته است.

این کارشناس مذهبی ادامه داد: کحاله نویسنده کتاب «اعلام النساء فی عالم العرب و الاسلام» نیز از حضرت زینب (س) به عنوان زنی که از رأی، عقل برتر و فصاحت و بلاغت برخوردار بوده یاد کرده است. همچنین «زرکلی» در کتاب «الأعلام للزرکلی» ثمره این کمال عقل را در ثبات قدم، قوت قلب و سخنوری فصیح آن بانو مشاهده و به آن اقرار می‌کند.

دارنده فضائل اهل بیتی و حافظ نسل حسینی

زاهدی‌ درباره دیگر ویژگی‌های حضرت زینب (س) از منظر اهل سنت گفت: کنار رفتن تعصبات اعتقادی می‌تواند حقایق زیادی از زندگی شخصیت‌های بزرگ را برای نسل جوان به تصویر کشد. برخی از اندیشمندان اهل سنت بر این باورند که حضرت زینب (س) همان طور که حامل همه فضایل اهل بیت (ع) بوده حافظ امنیت، عفت و حیات نسل امام نیز بوده است، چنان‌که ابن شاطبی در کتاب بطله کربلاء درباره حضرت زینب (س) این گونه سخن می‌گوید: برای فخر او همین بس که علم را از جدش محمد (ص)، شجاعت را از پدرش علی (ع)، صلابت را از مادرش فاطمه (س)، حلم را از برادرش حسن (ع) و جهاد را از برادرش حسین (ع) فرا گرفت، از این رو او دارای مجموعه‌ای از فضائل اهل بیت گردید.»

صحابیه و شاعره‌ای والا مقام

وی با بیان اینکه برخی از عالمان اهل سنت وی را از زنان صحابی ممتاز رسول خدا برشمرده‌اند، گفت: این علما از وی به عنوان شاعری والا مقام یاد کرده‌اند؛ چنان‌که ام فضل مصطفی کامل، در کتاب «صحابیات مجاهدات» از آن بانو به عنوان زن مجاهده یاد کرده و می‌گوید: «او دارای قلب استوار، درجه‌ای والا، شاعره، خطیب و دارای کلامی فصیح بود.» عبد مهنا نیز در کتاب «معجم النساء الشاعرات» نام حضرت زینب (س) را به عنوان زن شاعره‌ای که دارای فصاحت و بلاغت بوده یاد کرده است.

این کارشناس مذهبی در پایان گفت: از جمع بندی سخنان نتیجه می‌شود که جایگاه و شخصیت حضرت زینب از زبان دانشمندان اهل سنت به قدری والاست که با تعبیری غیر از عقل کامل و عقل برتر نمی تواند از او تعبیر نمود. بیان و تفسیر عقل کامل از عهده زبان‌ها خارج و این اعترافات به فضایل تنها می‌تواند قطره‌ای از دریای فضایل آن بانوی مخدره را به تصویر بکشد.

انتهای پیام/


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا