بین الملل

پاکستان: شلیک تصادفی موشک از هند منجر به جنگ می‌شود

پاکستان: شلیک تصادفی موشک از هند منجر به جنگ می‌شود

به گزارش سرویس بین‌الملل یولن، یک مقام ارشد دولت پاکستان روز شنبه گفت که شلیک تصادفی موشک از سوی هند ممکن است منجر به جنگ شود.

به گزارش خبرگزاری «ای ان آی نیوز» پس از حادثه موشکی که در آن هند اعتراف کرد به طور تصادفی از یک پایگاه نظامی  موشک شلیک شده و در پاکستان فرود آمده است، «شاه محمود قریشی» وزیر امور خارجه پاکستان در مجلس این کشور رزو شنبه واکنش نشان داد.

 وزیر خارجه پاکستان گفت،  شلیک تصادفی ممکن است به جنگ تصادفی منجر شود.

پس از آنکه دولت هند اعلام کرد پرتاب موشک از این کشور به داخل خاک پاکستان به‌صورت غیرعمدی انجام شده است، اسلام‌آباد خواستار انجام تحقیقات بین‌المللی در این‌باره شد.

 وزارت دفاع هند در بیانیه‌ای اعلام کرد: «عملیات متداول نگه‌داری و سرویس، موجب شلیک شدن تصادفی یک موشک شد. دولت هند بازرسی جدی از این اتفاق انجام داده و دستور تشکیل یک دادگاه تحقیق در سطح بالا را صادر کرده است.»

این وزارتخانه افزود در نتیجه تحقیقات مشخص شده که «این موشک در ناحیه‌ای در پاکستان فرود آمده است.»

در این بیانیه آمده است: «در حالی که این حادثه به‌شدت موجب تأسف عمیق است، همچنین مایه آسودگی است که در نتیجه این اتفاق تصادفی هیچکس جانش را از دست نداده است».

با این حال، مشاور امنیت ملی پاکستان علام کرد که توضیح دولت هند و اینکه پس از دو روز پذیرفته که به پاکستان موشک شلیک کرده، قابل قبول نیست و تحقیقاتی بین‌المللی در این زمینه را خواستار شد.

به دنبال این حادثه، وزارت امور خارجه پاکستان کاردار هند در اسلام‌آباد را احضار و مراتب شدید اعتراض این کشور را به طرف هندی اعلام کرد.

پاکستان و هند به‌عنوان دو قدرت اتمی، بیش از نیم قرن درگیر مناقشات سرزمینی از جمله بر سر مالکیت جامو و کشمیر هستند. در سال ۲۰۱۹ و پس از آنکه دهلی نو در منطقه تحت مدیریت هند در جامو و کشمیر وضعیت ویژه اعلام کرد، تنش‌ها میان دو کشور بار دیگر بالا گرفت.

چندی قبل رسانه‌ها از احتمال تجهیز پاکستان به موشک‌های ابرفرا صوت  «دانگ فنگ» ساخت چین خبر دادند.

وبگاه «آرمی ریاکاگنیشن» نوشت که چین ممکن است فروش موشک ابر فراصوت «دانگ فنگ-۱۷» را به پاکستان در واکنش به خرید سامانه دفاع موشکی «اس-۴۰۰» از سوی هند پیشنهاد دهد.

پاکستان: شلیک تصادفی موشک از هند منجر به جنگ می‌شود

 

 با موشک دانگ فنگ پاکستان یک قدرت نظامی جدید از نظر موشک‌های بالستیک خواهد داشت که توسط سیستم موشکی دفاع هوایی اس-۴۰۰ روسیه قابل شناسایی نخواهد بود. در واقع، موشک ابرفراصوت با سرعت بالای پرواز خود، رهگیری برای اکثر رادارهای فعلی و درگیری با موشک‌های زمین به هوای موجود دشوار است.

دانگ فنگ-۱۷ یک موشک بالستیک میان‌برد با سوخت جامد متحرک است که توسط صنایع دفاعی چین ساخته شده است و ترکیبی از قابلیت مانور و سرعت بالا چالش‌های مهمی را برای دفاع موشکی متعارف ایجاد می‌کند. یک موشک ابرفاصوت صوت قادر است با سرعتی بیش از پنج برابر سرعت صوت یا ۵ ماخ (۶۱۰۰ کیلومتر در ساعت) پرواز کند.

انتهای پیام/


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا