آذربایجان شرقی

پرهیز از نگاه کلیشه‌ای به مسائل در شورای فرهنگ عمومی

به گزارش یولن از شبستر،  حجت‌الاسلام یونس کیانی رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان شبستر با بیان اینکه در حال حاضر دغدغه اصلی مسوولان فرهنگ است، اظهار داشت: نظام مقدس جمهوری اسلامی مصمم است تا برای پالایش فرهنگ جامعه از انحراف‌ها گام‌های اصولی و پایدار و مستمر بردارد، از این رو در راستای تصمیمات اتخاذ شده شورای فرهنگ عمومی شهرستان در حوزه‌های فرهنگ و تربیت زمینه‌سازی و بسترسازی برای جلب مشارکت توسط دستگاه‌های فرهنگی باید در دستور کار قرار گیرد.

 امام جمعه شبستر با اشاره به اهمیت کتابخوانی گفت: شورای فرهنگ عمومی از جمله نهادهای مهم و موثری است که وظیفه سیاستگذاری، هدایت و نظارت بر فرهنگ عمومی جامعه را به عهده دارد، از این رو باید فرهنگ کتابخوانی را در جامعه ترویج داد.

 حجت‌الاسلام کیانی، بررسی معضلات فرهنگی جامعه را از مهم‌ترین وظایف این شورا دانست و افزود: ارائه راهکارهای مناسب برای جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی برای رفع معضلات فرهنگی و تشویق عموم مردم به حفظ و تقویت ارزش‌های دینی و فرهنگ انقلاب اسلامی در توسعه فضای مناسب فرهنگی موثر است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان شبستر در ادامه افزود: محورهای مختلف بحث در زمینه مسائل فرهنگی و اجتماعی برای بررسی در این شورا تعیین می‌شود که لازم است راهکارهای پیشگیری و رفع نگرانی‌های فرهنگی با نظر کارشناسان فرهنگی تعیین و برای اجرا در اختیار شورای فرهنگ شهرستان قرار گیرد.

امام جمعه شبستر با اشاره به ۱۴ آبان‌ماه روز فرهنگ عمومی یادآور شد: حوزه فرهنگ از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، فعالیت در این حوزه نقش راهبردی در جریان توسعه و رشد جامعه را دارد و بدون آن توسعه تحقق پیدا نمی‌کند، چرا که برای هر کاری باید فرهنگ‌سازی لازم در آن بخش صورت بگیرد. 

وی، نهادینه شدن فرهنگ در فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی و … را مهم خواند و متذکر شد: شورای فرهنگ عمومی در توسعه فرهنگ عمومی تاثیرگذار است و بی‌شک استمرار آن موجب نهادینه شدن آن در جامعه می‌گردد. 

کیانی با بیان اینکه در بحث ارتقاء فرهنگ عمومی همه اشخاص حقیقی و حقوقی مسوولیت دارند، تصریح کرد: تقدیر بدون تعصب در حوزه جوانان از اهمیت ویژه برخوردار است و باید به تمام هنرجویان در تمام ابعاد و حوزه‌ها اهمیت داده شود. حمایت از مخترعین، ابتکارآفرینان در حوزه جوان و نوجوان امروزه از ضروریات است و تشویق آنها در حوزه تحصیل، تهذیب و ورزش باید مد نظر مسوولان باشد.

امام جمعه شبستر یادآور شد: اسلام هیچ وقت مخالف شادی که عقلانیت را ارتقاء  دهد نیست، از این رو می‌توان با برنامه‌ریزی و در چارچوب قانون، شادابی و نشاط در جامعه را ترویج کرد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی در ادامه خاطرنشان کرد: رؤساى آموزش و پرورش و مراکز آموزش عالی شهرستان ضمن توجه جدی به آسیب‌شناسی مسائل و معضلاتی مانند اعتیاد، خشونت و بحث خودکشی با کمک نیروی انتظامی یک برنامه مدون برای تحقیق داشته باشند تا شاهد کاهش معضلات اجتماعی در شهرستان باشیم.

انتهای پیام/۶۰۰۰۶/س


دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا