بین الملل

پلیس ارمنستان ده‌ها معترض ضد دولتی را در ایروان بازداشت کرد

پلیس ارمنستان ده‌ها معترض ضد دولتی را در ایروان بازداشت کرد

به نقل از خبرگزاری راشا تودی، پلیس ارمنستان تا ساعت ۱۰ صبح به وقت محلی ۱۴۲ معترض ضد پاشینیان را راهی بازداشتگاه کرد.

سازمان‌دهندگان این تظاهرات قصد داشتند چندین گذرگاه بزرگ جاده‌ای در پایتخت ارمنستان را مسدود کنند. پلیس اعلام کرد افرادی که از دستورات قانونی برای متفرق شدن امتناع کنند، دستگیر خواهند شد.

در همین حال، وکیل «لوون کوچاریان» گفت که دادگاهی در ایروان حکم بازداشت یک ماهه این فعال را صادر کرده است. پسر روبرت کوچاریان، رئیس‌جمهوری سابق ارمنستان در جریان اعتراضات جمعه گذشته بازداشت شده و متهم به حمله به چهار افسر پلیس است. گزارش شده است که این فعال هنگام دستگیری مورد ضرب و جرح قرار گرفته است. روبرت کوچاریان متولد خانکندی، مرکز قره‌باغ است.

تظاهرات در ایروان، که برخی از آنها به خشونت کشیده شده، با شعله‌ور شدن ناآرامی هفته گذشته در قره‌باغ جرقه خورد. سه‌شنبه گذشته جمهوری آذربایجان یک عملیات نظامی کوتاه در این منطقه که اکثر ساکنان آن را ارامنه تشکیل می‌دهند، اجرا کرد که در نهایت با میانجیگری روسیه آتش‌بس و مذاکرات آغاز شد.

برخی از مردم قره‌باغ مخالف درخواست‌ها برای پیوستن این منطقه به جمهوری آذربایجان هستند و به سمت ارمنستان حرکت کرده‌اند. براساس گزارش دولت ایروان، تا امروز حدود ۵۰۰۰ تن از قره‌باغ وارد ارمنستان شده‌اند.

ایروان چندین دهه است که از حاکمیت مستقل قره‌باغ حمایت می‌کند اما دولت پاشینیان سال گذشته در جریان مذاکرات صلحی که پس از درگیری‌های خونبار میان ارمنستان و جمهوری‌آذربایجان انجام شد، به حق حاکمیت باکو بر این منطقه اذعان کرد.

نخست‌وزیر ارمنستان مسوولیت این خصومت‌ها را بر عهده نگرفته و مدعی است که تامین امنیت مردم محلی بر گردن روسیه است. مسکو نیروهای حافظ صلح در قره‌باغ را در پی جنگ ۲۰۲۰ مستقر کرد؛ جنگی که با آتش‌بسی با میانجیگری روسیه به پایان رسید. پاشینیان همچنین درخواست‌ها برای استعفا را رد کرده و سیاستمداران مرتبط با قره‌باغ را مسوول تحریک خشونت‌ها در ارمنستان می‌داند.

۳۱۰۳۱۰

مجله خبری یولن

دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا