اخبار بورس

پیش‌بینی بورس در مهر ماه ۱۴۰۲ | بورس در اولین ماه پاییز چه خواهد شد؟

پیش‌بینی بورس در مهر ماه ۱۴۰۲ | بورس در اولین ماه پاییز چه خواهد شد؟

دو کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با یولن مطرح کردند:

به گزارش یولن، شاخص کل بورس تهران اولین روز کاری شهریور ماه را در محدوده ۱.۹ میلیونی آغاز و در میانه به تزار ۲.۲ میلیونی و در نهایت در پایان ماه به رقم ۲.۱ میلیونی رسید.

در این مدت ارزش و حجم معاملات نیز تا حدودی رشد داشته و شاهد انتشار اخبار مثبتی همانند تعیین و تکلیف نرخ خوراک بوده‌ایم که به واسطه آن بازار سرمایه توانسته کمی اعتماد سهامداران را جذب کند تا شرایط بازار بهتر شود.

بورس صعودی می‌شود؟

محمد غفوری، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با یولن اظهار کرد: در حال به پایان رساندن شهریور ماه هستیم؛ نیمه اول شهریور صعودی و نیمه دوم به دلایل مختلف مثل اخبار سیاسی، تعطیلات پی در پی، تسویه حساب اعتباری‌ها و فروش برخی از شرکت‌های سرمایه گذاری بازار را در حالت متعادل نگه داشت. 

وی ادامه داد: در حال حاضر بازار در حال استراحت زمانی و جمع کردن نیرو برای حرکت بعدی است و پیش‌بینی می‌شود که حرکت رو به بالا باشد، ولی نه با قدرت و شدت زیاد. 

این کارشناس بازار سرمایه توضیح داد: در کل پیشران های مختلفی وجود دارد که می‌تواند باعث ورود جریان پول به بازار و به تبع آن حرکت بازار شود. اخبار سیاسی مانند مذاکرات، اخبار کلان اقتصادی مانند تغییر در نرخ بهره، اخبار مربوط به صنایع مختلف مثل نرخ خوراک پتروشیمی‌ها، تغییر قیمت دلار و جریان حرکتی قیمت نفت جهانی از جمله درایور‌هایی هستند که می‌توانند باعث حرکت‌های ماژور در بازار سرمایه شوند.

غفوری تشریح کرد: در حال حاضر هیچ یک از این پیشرانها وجود ندارد و بنابراین انتظار حرکت شارپی را نداریم. اما از آن طرف کم کم در نیمه‌های مهر ماه گزارشات فصلی و گزارشات حسابرسی شده راهی کدال می‌شود که می‌تواند به بازار جهت دهد و انتظار بازار در اکثر گروه‌ها گزارشات مثبت و خوب هست و همین موضوع می‌تواند بازار را تا حدی به بالا ببرد. از لحاظ تکنیکالی هم نگاه کنیم شاخص کل درگیر مقاومت دو میلیون و ۱۵۵ هزار واحدی است و از طرفی محدوده دو میلیون و ۴۸۰ هزار واحدی تا دو میلیون و ۵۴۰ هزار واحد را محدوده حمایت قوی و ماژور برای خود ساخته است. 

وی گفت: بنابراین به نظر می‌رسد که شاخص کل فعلا در مهر ماه در همین محدوده رنج حرکت کند مگر آنکه اتفاق مهمی رخ دهد. به لحاظ تکنیکال هم نگاهی به شاخص کل داشته باشیم متوجه می‌شویم که همواره کراس دو مویینگ اوریج با متد EA و دوره تناوب ۲۵ و ۵۰ با تاخیر نماینگر حرکت‌های ماژور در بازار بوده‌اند. در حال حاضر مووینگ ۲۵ موفق به کراس مووینگ ۵۰ روبه بالا شده است. این نشانه خوبی است و اگر روند هر دو مووینگ اوریج صعودی شوند می‌توان به شروع یک روند پر قدرت اطمینان داشت. 

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: ارزش معاملات خرد سهام نیز یک فاکتور مهم برای پیش‌بینی روند بازار است. ۳.۵ همت کمترین حد ارزش معاملات خرد سهام بوده است و هر بار با برخورد به آن واکنش مثبت نشان داده و تا محدوده ۷ همت رشد داشته. با بررسی چند سال اخیر ارزش معاملات خرد سهام متوجه می‌شویم که هر زمان از ۷ همت بالاتر رفته شاهد رشد شارپی در بازار بودیم. در حال حاضر نیز به کف یکسال اخیر یعنی ۳.۵ همت نزدیک شده و از این جهت نیز انتظار یک صعودی ملایم با شیب کند را تا ۷ همت داریم.

بورس سردرگم

شهیر محمد‌نیا، تحلیلگر بازار سرمایه نیز در گفتگو با یولن اظهار کرد: برای ارزیابی وضعیت بازار سرمایه در ماه آتی سرمایه گذران باید درایور‌های مهمی که می‌تواند بر وضعیت بازار تاثیر گذار باشد را بررسی و رصد کنند در شرایط فعلی با توجه به فصل تسویه کارگزاری‌ها و فشار فروش نسبی که در بازار شکل گرفته سطح ارزش معاملات بعد از یک دوره رکودی سرسخت به حوالی ۵ هزار میلیارد تومان رسیده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد در شرایط فعلی سرمایه گذران اقبال به خرید سهام نشان نمی‌دهند و بیشتر منتظر یک محرک مهم برای صعود یا نزول در بازار هستند و استراژی محافظه کاری در بازار شکل گرفته است به طوری که بازار در شرایط فعلی نه میلی به صعود دارد نه میلی به نزول! 

وی ادامه داد: برای اینکه بازار بتواند در ماه آتی وضعیت مثبتی را تجربه کند مهم‌ترین محرک افزایش تدریجی ارزش معاملات به سطح بالای ۸ هزار میلیارد تومان خواهد بود وقتی شرایط بنیادی و قیمتی مورد ارزیابی قرار می‌دهیم وضعیت سود‌سازی بسیاری از صنایع در وضعیت مطلوب و جذابی قرار دارد از طرفی با اصلاح قیمتی که در چند ماه اخیر شکل گرفته قیمت بسیاری از سهام به سطوح حمایتی بسیار مهم و کم ریسکی رسیده است که با کوچکترین محرک نقدینگی و اقبال مجدد سرمایه گذران پتانسیل رشد خواهند داشت. 

این کارشناس بازار سرمایه توضیح داد: به نظر می‌رسد منتشر شدن گزارشات صنایع در ماه آتی ناجی تغییر وضعیت فعلی بازار باشد این مهم می‌تواند محرک اقبال مجدد سرمایه گذاران برای خرید سهام پرپتانسیل باشد انتظار می‌رود گزارشات صنایع مادر و تاثیر گذاری از جمله صنعت پالایشی، بانکی، قطعات خودرو، داروئی و … بهتر از انتظارات باشد که در نهایت بتواند شرایط مطلوب و مثبتی را در وضعیت بازار سرمایه رقم بزند.

محمدنیا اظهار کرد: بررسی تکنیکی شاخص کل بازار سرمایه نیز نشان می‌دهد بعد از یک رشد اولیه بازار در حال حاضر در فاز استراحت قرار دارد. دست به دست شدن سهام در این محدوده‌ها برای شکل‌گیری یک رالی مجدد و شکست سطوح مقاومتی کاملا طبیعی است سناریو احتمالی تحلیلی که از نظر تکنیکی می‌توان برای بازار سرمایه در نظر گرفت این است که شکست سطوح مقاومتی ۲.۲۰۰ به عنوان تغییر فاز شرایط منفی و رکودی به وضعیت مثبت و رونق بازار خواهد بود به نظر می‌رسد با تکمیل شدن فاز استراحتی بازار به سمت محدوده مقاومتی حرکت خواهد کرد وپتانسیل شکست وتثبیت بالای این محدوده دور از انتظار نخواهد بود.

مجله خبری یولن

دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا