فرهنگ و هنر

گوش بدهید ببینید خونین‌شهر چطور خرمشهر شد+فیلم

گوش بدهید ببینید خونین‌شهر چطور خرمشهر شد+فیلم

به گزارش یولن، کتاب گویای «خونین‌شهر تا خرمشهر» به نویسندگی محمد درودیان و به تهیه‌کنندگی نوید جولایی و زهرا بلدی و صداپیشگی بهرام سروری نژاد در ۳۰۴ دقیقه تهیه و روی پایگاه کتاب گویای ایران صدا در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

کتاب «خونین‌شهر تا خرمشهر» که جلد اول از مجموعه پنج‌جلدی سیری در جنگ ایران و عراق است در سه فصل وقایع سیاسی ـ نظامی جنگ، از زمینه‌‌‌سازی تهاجم عراق تا آزادسازی خرمشهر را بررسی می‌‌کند.

محمد درودیان نویسنده کتاب که خود از راویان دوران دفاع مقدس است، پس از پایان هشت سال دفاع مقدس به‌ عنوان پژوهشگر در حوزه جنگ تحمیلی سعی کرده تا در مجموعه سیری در جنگ ایران و عراق به بررسی دقیق این واقعه بپردازد.

 

 

فصل اول کتاب «خونین‌شهر تا خرمشهر»، از اشغال تا آزادسازی، ابتدا به زمینه‌‌های شکل‌‌گیری تهاجم سراسری عراق و اهداف آن اشاره کرده، سپس چگونگی اشغال خرمشهر را بررسی کرده است. بررسی علل توقف دشمن، مبحث دوم است که پس‌ از آن، وضعیت سیاسی ـ نظامی کشور، در مقطع پرالتهاب دوران اشغال، تحلیل و بررسی می‌‌‌شود. مبحث بعدی به چگونگی روند آزادسازی مناطق اشغالی اختصاص یافته و نیز مروری بر چند عملیات سپاه اسلام دارد. آخرین قسمت این فصل با عنوان «پس از فتح‌‌‌المبین» درباره‌‌ موقعیت ضدانقلاب داخلی و نیز دشمن خارجی در برابر توانایی‌‌‌های خودی، در فاصله‌‌ی زمانی بین دو عملیات فتح‌المبین و بیت‌‌المقدس است.

نویسنده در فصل دوم (آزادسازی) چگونگی آزادسازی خرمشهر را تشریح کرده است. این فصل که طولانی‌ترین فصل کتاب است، در واقع گزارشی است از عملیات بیت‌‌المقدس از نخستین مراحل طراحی تا پایان کار. ضمن این گزارش، تجزیه‌‌‌ و‌‌ تحلیل‌‌هایی مربوط به سطوح مختلف جنگ، از سیاست‌‌‌گذاری و برنامه‌‌‌های کلان گرفته تا اجرای مراحل مختلف عملیات، به همراه فشرده‌‌‌ای از روند حوادث، ارائه شده است. در این فصل خواننده در جریان چگونگی انتخاب منطقه‌‌ عملیاتی بیت‌المقدس قرار می‌‌گیرد، با ویژگی‌‌ها و مشخصات این منطقه نیز آشنا می‌شود. در ادامه‌‌ فصل دوم مراحل چهارگانه‌‌ی نبرد بزرگ و نسبتاً طولانی بیت‌المقدس توضیح داده شده و خواننده از منظری مشرف بر صحنه، در فضای پر تب‌‌وتاب ناشی از افت‌وخیزهای مراحل مختلف این عملیات، قرار می‌گیرید.

فصل سوم کتاب (بازتاب پیروزی) نتایج پیروزی عملیات بیت‌‌‌المقدس و آزادی خرمشهر بررسی شده است.

در واقع در این کتاب، ضمن اینکه به بررسی جنگ در ۲ دوره اشغال و آزادسازی خرمشهر پرداخته می‌شود، مسأله خرمشهر یک مسأله محوری است؛ به‌ این‌ ترتیب که فصل اول کتاب خواننده را از آغاز جنگ تا آستانه عملیات خرمشهر همراهی می‌کند و او را در آستانه عملیات فتح خرمشهر تا حد مطلوبی در جریان وقایع جنگ و تحولات اردوی خودی قرار می‌دهد؛ تحولاتی که ضعف‌های منجر به سقوط خرمشهر را به قوت‌های منجر به بازپس‌گیری آن تبدیل کرده است. فصل سوم هم حاوی آثار و بازتاب‌های فتح خرمشهر است.

محوربودن مسأله خرمشهر در کتابی که قرار است دوره زمانی به نسبت طولانی و پرحادثه‌ای از جنگ در مجموعه‌ای فشرده ارائه شود، امری اجتناب‌ناپذیر است، زیرا خرمشهر تا پایان دوره اشغال، چه در دید دشمن و چه در نظر خودی، مهم‌ترین مسأله جنگ بوده است. در نهایت، کتاب در جایی به پایان می‌رسد که کتاب خرمشهر تا فاو شروع می‌شود؛ کتابی که پیامدهای پیروزی خرمشهر را به انتقال جنگ به خاک عراق (عملیات رمضان و …) متصل کرده است.

کتاب «خونین‌شهر تا خرمشهر» در سال ۱۳۸۰ از سوی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشر شده است.

برای دریافت کتاب گویای «خونین‌شهر تا خرمشهر» اینجا را کلیک کنید.

انتهای پیام/


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا