خراسان جنوبی

استفاده از دورریز گیاهی پوست سیب زمینی در فرایند رنگرزی طبیعی

استفاده از دورریز گیاهی پوست سیب زمینی در فرایند رنگرزی طبیعی

به گزارش خبرگزاری یولن از بیرجند، پژوهشگران دانشکده هنر دانشگاه بیرجند در پژوهشی، استفاده از دورریز گیاهی پوست سیب زمینی در فرایند رنگرزی طبیعی را مورد بررسی و بهینه سازی قرار دادند.

سحر قاصد، دانش آموخته رشته فرش دانشگاه بیرجند، گرایش مواد اولیه و رنگرزی در پایان نامه کارشناسی ارشد خود با موضوع «بررسی شرایط رنگرزی و کسب شید‌های رنگی مختلف با استفاده از سیب زمینی شیرین بنفش» ویژگی‌های رنگی و تنوع فام رنگی را مورد ارزیابی قرار داده است.

در این پژوهش، پوست سیب زمینی شیرین بنفش برای رنگرزی نخ پشمی معرفی و فرآیند رنگرزی به منظور کسب فام‌های رنگی متنوع و بیشترین قدرت رنگی مورد ارزیابی قرار گرفت که بر اساس نتایج به دست آمده، pH و مدت زمان رنگرزی تاثیر معناداری بر قدرت رنگی نمونه‌ها داشت و نمونه‌های رنگرزی از ثبات شستشویی و نوری خوبی برخوردار بود.

ماده رنگزای موجود در پوست سیب زمینی شیرین بنفش به عنوان یک دور ریز گیاهی حاوی ماده‌ای به نام آنتوسیانین می‌باشد که می‌توان آن را به عنوان یک ماده رنگزای طبیعی استفاده کرد.

این پایان نامه با راهنمایی دکتر حسین بارانی، مشاوره سمانه خالقی و داوری دکتر هما مالکی و دکتر امین الدین حاجی، عضو هیئت علمی دانشگاه یزد انجام شد.

پایان پیام/۳۶۳۵/ف


دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا