کرمان

روزشمار انقلاب| ۱۲ بهمن ۵۷ در کرمان

روزشمار انقلاب| ۱۲ بهمن ۵۷ در کرمان

یولن – کرمان، از روزهای فراموش‌نشدنی انقلاب اسلامی در بسیاری از شهرهای بزرگ و کوچک در سراسر کشور، روزهای انتظار مردم برای ورود امام‌خمینی پس از سال‌ها تبعید و مبارزه بود. به‌رغم موانع و اقدامات دولت بختیار برای تأخیر در ورود امام‌ خمینی به کشور، مردم بی‌صبرانه منتظر ورود ایشان بودند. در این زمینه در کتاب «انقلاب اسلامی در کرمان» که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده می‌خوانیم:

امام خمینی بعد از فرار شاه از کشور در ۲۶ دی ماه اعلام کرد که به‌زودی به کشور باز خواهد گشت. روز ۵ بهمن ماه برای ورود امام به کشور تعیین شد. مردم مشتاق از سراسر کشور به شوق دیدار امام روانه تهران شدند تا در تاریخی‌ترین استقبال شرکت کنند. از سراسر استان و شهر کرمان نیز دستجاتی روانه تهران شدند.

بختیار نخست‌وزیر دولت غیرقانونی وقت با بسته اعلام کردن فرودگاه‌های کشور مانع ورود امام شد. این اقدام بختیار خشم عمومی را برانگیخت و موجب افزایش اعتراضات مردمی در تهران و سراسر شهرهای کشور شد. در اعتراض به این اقدام دولت بختیار، جامعه روحانیت تهران در مسجد دانشگاه تهران تحصن کردند.

افرادی که به شوق دیدار امام در تهران به سر می‌بردند در اجتماعات اعتراضی شرکت می‌کردند که غالباً در صحن دانشگاه و خیابان‌های اطراف آن انجام می‌گرفت تا آنکه دولت مجبور شد فرودگاه را باز اعلام کند.

 حجت‌الاسلام محمدجواد حجتی که از دعوت‌شدگان رسمی مراسم استقبال از امام بود در شرح ماجرای دعوتش می‌گوید: «من در کرمان بودم و در مسجد کرمان که کانون انقلاب شده بود سخنرانی‌ها و گردهمایی‌ها و اجتماعات عظیمی انجام می‌گرفت. در یکی از شب‌ها از قم با من تماس گرفتند که حضرت آیت‌الله پسندیده با شما کار دارند. با آقای پسندیده که صحبت کردم فرمودند؛ شما به تهران بیایید و در مراسم استقبال حضرت امام خمینی شرکت کنید. بعد از این دعوت به تهران رفتم و صبح ۱۲ بهمن با اتوبوس‌هایی که قبلاً آماده شده بود به طرف فرودگاه حرکت کردیم و در صف مدعوین شهرستان‌ها قرار گرفتیم.»

شهر کرمان در آن روزهای اول بهمن ماه در اضطراب و نگرانی ناشی از ممانعت دولت بختیار از ورود امام به کشور، فرو رفت. اما همچنان راهپیمایی و تظاهرات روزانه علیه رژیم ادامه داشت. در اجتماع چندین هزار نفری مردم کرمان که در یکی از آن روزها بر مزار شهدا در مسجد صاحب‌الزمان برگزار شد، سخنرانی‌هایی پیرامون استقرار حکومت اسلامی انجام گرفت.

۱۲ بهمن ماه یکی از روزهای فراموش‌نشدنی تاریخ انقلاب اسلامی است. مردم شهر کرمان هم به مانند دیگر هم‌وطنان که بی‌صبرانه چنین لحظاتی را به انتظار می‌کشیدند؛ در آن روز برای تماشای فیلم ورود امام که از تلویزیون سراسری پخش می‌شد، تعدادی زیادی از اهالی در هر کوی و برزن و محله پای تلویزیون‌ها نشسته بودند.

هنوز لحظاتی از پخش آن صحنه‌های به یادماندنی نگذشته بود که یکباره برنامه تلویزیون قطع شد. مردم نگران به سوی مسجد امام حرکت کردند و اجتماع بزرگی را بار دیگر در مسجد امام تشکیل ‌دادند. در این جمع حجت‌الاسلام محمدحسین موحدی سخنرانی کرد. به هر حال در آن روز مردم کرمان ورود امام را جشن گرفته و به پخش نقل و شیرینی و شربت در معابر و خیابان‌ها پرداختند.

انتهای پیام/۳۳۸۸/ق/س


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا