البرز

زیست بوم نوآوری و فناوری در کشور تشکیل شده است

زیست بوم نوآوری و فناوری در کشور تشکیل شده است

به گزارش یولن از کرج، پرویز کرمی، دبیر ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، در رویدا سرمایه گذاری «البرز ونچر»، گفت: چیزی که الان در ذهن همه ماست ایت است که در کشور اکوسیستمی بلوغ یافته و فعال است. در حالی که ۱۰ سال پیش هیچکدام از این ویژگی‌ها وجود نداشت. 

دبیر ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با اشاره به پیشرفت اکوسیستم فناوری کشور در سال‌های گذشته، اظهار کرد: چیزی که الان در ذهن همه ماست، اکوسیستمی بلوغ یافته و فعال است. در حالی که ۱۰ سال پیش هیچکدام از این ویژگی‌ها وجود نداشت 

وی ادامه داد: در گذشته تنها دانشگاه‌ها به عنوان مراکز تولید نیروی انسانی وجود داشتند اما امروز، زیست‌بوم کاملی متشکل از پارک‌ها، دانشگاه‌ها و عناصر دیگر زیست بوم فناوری شکل گرفته است. پرویز کرمی گفت: در حال حاضر ۶۰ صندوق پژوهش فناوری، ۱۰ هزار استارتاپ و شرکت نوپا، ۴۵۰ شرکت خلاق، ۹ کارخانه نوآوری و ۷۰ خانه خلاق وجود دارد. همه این‌ها در ۴ واژه و ترم دسته‌بندی شده اند. این تغییرات ناگزیر است چرا که دنیا نیز از فناوری‌های گذشته و دور به سمت فناوری‌های نو حرکت می‌کند 

دبیر ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با تاکید بر اینکه استان البرز و کرج هم باید از این الگو پیروی کنند،افزود: با توجه به پتانسیل خوب این استان برای مثال بهترین شرکت‌های حوزه بیوتک در شهر کرج، باید از این ظرفیت‌ها بهره برد. البته اقدامات خوب زیادی در حال صورت گرفتن است. پالایشگاه خون که قبلا تنها در آلمان وجود داشت الان در البرز فعالیت می‌کند و ۵۰ درصد ایران را پوشش می‌دهد. این روند در نهایت به پوشش کل ایران و بعد از آن صادرات به خارج از کشور ختم خواهد شد 

پرویز کرمی در ادامه عنوان کرد: پارک علم و فناوری البرز با همکاری ستاد شروع به یک فعالیت مشترک کرده است. در این فعالیت‌ محصول و خدمت استاندارد می‌تواند صادر شود. برای انجام صادرات شرکت‌های فناور می‌توانند از کریدور صادرات ما استفاده کنند. برای مثال انجمن تولیدکننگان اسباب بازی این توافق را با ما انجام دادند و توانستند از این مزیت استفاده کنند. 

وی با اشاره به اینکه فناوری نرم و خلاق فقط صنایع دستی نیست بیان کرد: این موضوع برای صنعت اسباب بازی نیز صادق است. ۱۰۰ میلیارد دلار گردش مالی دنیا در صنعت اسباب‌بازی است که از این رقم تنها ۱۵ میلیون سهم ایران است؛ ۳۵۰ میلیون دلار مربوط به واردات می‌شود. با پر کردن فاصله موجود میان ۱۵ و ۳۵۰ میلیون دلار می‌توان به سودآوری زیادی رسید.قابل ذکر است که ۲۷۰۰ میلیارد دلار گردش مالی فناوری‌های نرم در دنیاست.   

کرمی در پایان سخنان خود ضمن تاکید بر اهمیت وجود همه عناصر اکوسیستم فناوری گفت: ما باید از برندها در کشور بهتر استفاده کنیم. برای مثال باید از برندهای موجود در فوتبال بهتر استفاده شود. متاسفانه روندی منطقی در این زمینه شکل نگرفته است. همچنین در بحث کسب و کار تنها فروش اهمیت ندارد بلکه دیتا نیز آورده و ارزش دارد. اقتصاد محتوا باید با حضور ایده، تیم منتور، سرمایه گذار و بقیه عناصر کسب و کار شکل گیرد. در کشور ما بازارسازی حول هنرها شکل نگرفته است و لازمه آن گردهم هم آوردن عناصری است که برای اکوسیستم فناور لازم اند. دیگر عصر سرمایه گذاری روی ملک و خانه گذشته است و فروش صرف محصولات نیز از دور خارج شده است. در حال حاضر در ایران تعداد مال‌ها به اندازه ای است که با اروپا برابری می‌کند اما رونقی در آن‌ها دیده نمی‌شود.  

در این رویداد مهدی عباسی، رئیس پارک علم و فناوری البرز با تاکید بر پتانسیل غیرقابل انکار پارک‌های علم و فناوری کشور به‌خصوص پارک علم و فناوری البرز خاطرنشان کرد: در گذشته تصور کلی این بود که ما به دنبال دزدیدن فناوری هایتک از کشور‌های خارجی هستیم در حالی که در دیدار با برخی روسای پارک های علم و فناوری جهان ، متوجه شدیم که آن ها معتقد هستند با پتانسیل بالایی که در پارک‌های علم و فناوری ایران وجود دارد، خارجی ها باید به دنبال سرمایه‌گذاری در آن باشند.  

عباسی در ادامه ضمن تشکر از حمایت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، گفت: ما پتانسیل بالایی در حوزه صنایع خلاق داریم، اگر این پتانسیل در کشور‌های خارجی وجود داشت، خروجی فوق‌العاده‌ای از صنایع فرهنگی و خلاق آن‌ها به دست می‌آمد. ما باید تجربیات کشورهای دیگر را به تجربیات خود افزوده و از آن استفاده کنیم و از آن برای تبدیل ظرفیت‌های بالقوه خود به بالفعل بهره ببریم. 

رئیس پارک علم و فناوری البرز با تاکید بر اینکه ما نباید راه را گم کنیم و برای موفقیت در عرصه فناوری‌های خلاق باید به طور مستمر به دنبال تحقیق و پژوهش باشیم خاطرنشان کرد: صنایع فرهنگی از اهمیت زیادی در همه نقاط دنیا برخوردارند و ما نیز که ظرفیت‌های فوق‌العاده ای در این زمینه داریم نباید از توجه به آن غافل شویم. صنایع نرم و خلاق باید تا جایی پیشرفت کنند که هم راستا و هم رده با صنعت نفت جلو بروند. زیست بوم کامل نوآوری و فناوری در کشور شکل گرفته است.

انتهای پیام/ج


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا