سمنان

هشدار علوم پزشکی درباره شیوع آبله میمون/ شناسایی نخستین فرد مبتلا به سرخک در سمنان

هشدار علوم پزشکی درباره شیوع آبله میمون/ شناسایی نخستین فرد مبتلا به سرخک در سمنان

به گزارش یولن از سمنان، کامران قدس رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان عصر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: مدتی است که بیماری سرخک به‌صورت طغیان از کشور مجاور به کشورمان وارد شد و خارج از حیطه سیستم بهداشتی کشور بود و منشأ این بیماری ایران نبوده است.

وی با تأکید بر اینکه تاکنون ۲۱ هزار نفر از واجدان شرایط دریافت واکسن سرخک در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان، این واکسن را دریافت کردند، گفت: از ابتدای شیوع سرخک در ایران ۶۷ نفر مشکوک ابتلا به این بیماری مراجعه کردند که تست یک نفر مثبت قطعی اعلام شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان افزود: فرد مبتلا به سرخک دختری هشت ساله از اتباع افغانستانی متولد ایران و ساکن یکی از شهرستان‌های زیر پوشش این دانشگاه است و پزشکان و مراقبان سلامت مرکز خدمات جامع سلامت آن منطقه با حضور در منزل این بیمار، سایر افراد خانواده وی را نیز مورد بررسی قرار دادند.

هشدار شیوع آبله میمون؛ بثورات پوستی و تب را جدی بگیرید

قدس ضمن هشدار به مردم درباره شیوع بیماری آبله میمون بیان کرد: هرگونه بثورات پوستی و تب را جدی بگیرید.

وی اضافه کرد: میمون حامل ویروس است و در ارتباط با جوامع انسانی می‌تواند ترشحات را منتقل و افراد را به بیماری آبله میمون مبتلا کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان افزود: علائم عمومی بیماری آبله میمون مانند سایر بیماری‌های ویروسی به‌صورت سردرد، تب و بدن‌درد است و علائم اختصاصی آن تورم در ناحیه غدد لنفاوی گلو و کشاله ران و بثورات پوستی از دانه‌های کوچک تا تاول‌های گسترده محسوب می‌شود.

قدس گفت: بیماری آبله میمون به‌صورت اولیه منجر به عفونت باکتری و میکروب‌های شدیدتری می‌شود و همچنین سیستم اعصاب مرکزی را نیز درگیر می‌کند و ممکن است منجر به فوت فرد مبتلا شود.

وی تأکید کرد: شیوع بیماری در کودکان ۲۰ تا ۲۵ درصد و در بزرگسالان تا ۱۰ درصد موجب فوت افراد شده است و بنابراین کودکان بیشتر در معرض خطر هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان خاطرنشان کرد: دوره کمون بیماری آبله میمون معمولاً تا سه هفته است و اگر ابتلا و بروز این بیماری در جهان افزایش یابد، خوشبختانه واکسن این ویروس موجود است.

انتهای پیام/۲۵۶۸/س/


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا